Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

Europejskie Dni Dziedzictwa w wielickim Muzeum


„Od pomysłu do przemysłu”  pod takim hasłem będzie się odbywać kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w dniach 18-19 września. Ta godna inicjatywa już kolejny raz wpisuje się w kalendarz wydarzeń Muzeum.


W tym roku slogan „Od pomysłu do przemysłu” stał się inspiracją do pokazania w jaki sposób na przestrzeni wieków kształtowała się technologia produkcji soli warzonej, a także jakie przemiany zachodziły w maszynach służących do transportu pionowego. Na gości będą czekały również ciekawe konkursy, pokazy multimedialne oraz filmy. Każdy będzie mógł sprawdzić swoje umiejętności i sól uwarzyć. Wydarzenie będzie się odbywało na Zamku Żupnym - budowli powstałej w XIII w. jako budowla obronna a zarazem siedziba zarządu Żupy, jedyny tego typu zabytek w Polsce. Obecnie mieści się tu Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

Warto przypomnieć, że Europejskie Dni Dziedzictwa to największy projekt kulturalny w Europie, który co roku przyciąga miliony Europejczyków.

Wstęp bezpłatny!
                  


W programie:

godz. 9.00 – 17.00   (przez cały czas trwania imprezy)
Zwiedzanie kompleksu zamkowego, pokaz dawnego warzenia soli na dziedzińcu zamkowym -  możliwość wykonania fotografii w stroju warzycza
 
1. Zabawa w  warzenie soli – „kurs” warzenia soli prowadzony przez instruktora – warzycza,  stylizowane stroje historyczne pozwolą uczestnikom w pełni wcielić się w rolę producenta soli warzonej. 

2. „SOLNICZKI – małe arcydzieła sztuki” – ekspozycję można zobaczyć  w zupełnie nowej aranżacji wzbogaconą o nowe, piękne eksponaty. Cały proces produkcji soli kończył się pojawieniem jej na stołach w takich oto pięknych naczyniach.
godz. 1200 , 1600 zwiedzanie z autorem wystawy

3. „Ze skarbca wielickiego Muzeum” pokaz nowych filmów mówiących o narzędziach, maszynach, metodach produkcji, warzelnictwie
 

godz. 9.30,  13.30
4. „Od neolitycznego warzenia do nowoczesnej warzelni” – multimedialna prezentacja metod produkcji soli na terenie obecnej Wieliczki na      przestrzeni tysiącleci
 

godz. 10.00, 14.00
5. „Od warzelni do kopalni” - spotkanie w szybie poszukiwawczym
 

godz. 10.30, 14.30
6. „Od kołowrotu do komputera” – transport pionowy w wielickiej kopalni, prezentacja multimedialna


godz. 11.00 , 15.00
7. Konkurs wiedzy dotyczącej prezentowanych zagadnień - nagrodą będzie bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum w kopalni soli.


ok. 15.30 – zjazd do kopalni dla wygranych

Komentujesz: Wieliczka: Europejskie Dni Dziedzictwa, 19 września

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wieliczka, europejskie dni dziedzictwa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie

Najbliższe wydarzenia