Witaj w Podróży w Google play i App Store

Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?

Kalendarium

Rusza Zimowa Ekspedycja Wisła

 

Na początku marca rozpocznie się Zimowa Ekspedycja Wisła – Marek Kamiński, sam, bez pomocy  z zewnątrz, w zimowych warunkach przepłynie Wisłę kajakiem od jej źródeł aż do ujścia. Będzie nocował w namiocie nad brzegami Wisły lub na wyspach na rzece. Miejsca postoju planowane są co około 70 km. Po drodze podróżnik pokona siedem śluz i przepłynie łącznie 959 km.


W ramach przygotowań do Ekspedycji, Marek Kamiński rozpoczął intensywne treningi, które ze względu na trudne zimowe warunki, poza ćwiczeniami wzmacniającymi kondycję, obejmują również wychodzenie z przerębli na zamarzniętą rzekę.


Aby być całkowicie niezależnym podczas wyprawy, wszystko co niezbędne podróżnik zabierze ze sobą - kajak będzie obciążony sprzętem i żywnością o łącznej wadze ok. 150 kg. W celu przygotowania żywności na wyprawę, 3. lutego Marek Kamiński spotkał się z rybakami ze Świbna, którzy przekazali mu świeżo złowione ryby wiślane. Wspólnie z kucharzem Sławomirem Hahnem z restauracji TARG RYBNY – FISHMARKT w Gdańsku, przyrządził z nich potrawy (m.in. zupa i gulasz rybny, kotlety mielone z ryb i certy z cieciorką), które po poddaniu procesowi liofilizacji, będą stanowić podstawę diety podróżnika. Ponadto, podczas podróży Kamiński będzie pił filtrowaną wodę z Wisły, aby udowodnić, że nie jest ona tak zanieczyszczona jak powszechnie się wydaje.


Samotny spływ kajakiem zimą to przedsięwzięcie niezwykle ryzykowne. Pierwotnie wyprawa miała rozpocząć się 22 lutego. Jednak jednostki WOPR i instytucje nadzorujące stan Wisły powiadomiły, że z powodu długo utrzymujących się mrozów i zlodzenia rzeki, w chwili obecnej nie ma możliwości ani jej przepłynięcia, ani przejścia brzegiem. Ponieważ Zimowa Ekspedycja Wisła ma charakter edukacyjny, nie chcemy propagować działań nieodpowiedzialnych, wręcz brawurowych. Według prof. Marka Grzesia, kierownika Zakładu Kriologii i Badań Polarnych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, warunki umożliwiające realizację założeń Zimowej Ekspedycji Wisła pojawią się na początku marca.


Dla zachowania bezpieczeństwa, Marek Kamiński podczas wyprawy będzie wyposażony w spot finder – urządzenie, które wskazuje na mapie dokładne położenie osoby go posiadającej i wyposażone jest w funkcję wzywania pomocy.

 

To już druga edycja projektu. We wrześniu 2009 roku odbyła się Letnia Ekspedycja Wisła - miesięczny spływ kajakowy harcerzy pod przewodnictwem Marka Kamińskiego, od źródeł Wisły do jej ujścia. Zimowa Ekspedycja Wisła swoją ideą wpisuje się w założenia projektu Szlak Wisły, szerokiej społeczno-edukacyjnej inicjatywy realizowanej przez Fundację i Instytut Marka Kamińskiego, mającej na celu ochronę i promocję Wisły.

 

start początek marca


Komentujesz: Rusza Zimowa Ekspedycja Wisła

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Zgłoś nadużycie

Najbliższe wydarzenia