Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Zbójnice krwiste w gliwickiej palmiarni30-08-2011


Gliwicka palmiarnia powiększyła się o kolejną atrakcję - to mrowisko, które zostało tak skonstruowane, aby zwiedzający mogli podglądać życie mrówek z gatunku zbójnica krwista. Mieszkają w nim cztery mrówcze rodziny. Składa się ono z głównego gniazda i areny, czyli wybiegu dla mrówek.


- Całość wykonaliśmy z korka. To znaczy wydrążyliśmy w nim korytarze łączące mniejsze gniazda ze sobą. Mrówki są jednak bardzo aktywne i modyfikują nieco konstrukcję, wygryzając kolejne przejścia – powiedział PAP kierownik palmiarni w Gliwicach Marek Bytnar.


Mrowisko ma ok. 120 l pojemności, osiąga 60 cm wysokości. W przyszłości powstaną prawdopodobnie następne formikaria, tym razem z mrówkami ze strefy tropikalnej.
Palmiarnia w Gliwicach ma ponad 130 lat. Kompleks jest nowoczesną konstrukcją architektoniczną o powierzchni 2 tys. m kw.


W kilku pawilonach rośnie 6 tys. roślin, z których najstarsze mają nawet ponad 100 lat. Są tam m.in. palmy z gatunku feniks kanaryjski prezentowane jeszcze w trakcie pierwszej wystawy egzotycznej zorganizowanej przed drugą wojną światową - do dziś rosną w największym pawilonie, który ma 22 m wysokości.


Niedawno obiekt przeszedł gruntowną modernizację. Powiększyła się także ekspozycja. Wśród nowych nabytków znalazły się rzadkie gatunki roślin owadożernych, m.in. kapturnica sarracenia flava - jedna z największych roślin owadożernych.


Rozpoczęły się też prace związane z budową dwóch nowych pawilonów akwarystycznych za 3,6 mln zł, w których jesienią 2012 roku będą prezentowane cztery duże zbiorniki z przykładowymi biotopami (siedliskami wodnymi) rzek polskich; Azji Południowo-Wschodniej; afrykańskiego jeziora Tanganika oraz Amazonii. W amazońskim zbiorniku będą pływały m.in. piranie.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Komentujesz: Zbójnice krwiste w gliwickiej palmiarni

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: zwiedzanie, gliwice, palmiarnia, palmiarnia gliwicka


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie