Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Zamek w Kórniku pomnikiem historii29-06-2011


Zamek w Kórniku wraz z Arboretum stał się 44-tym obiektem wyróżnionym na liście polskich pomników historii. Prestiżowe wyróżnienie zbiegło się w czasie z otwarciem po dwóch latach remontu zabytkowego mostu prowadzącego do Zamku.


Terminem pomnik historii określa się zabytek o szczególnym znaczeniu dla kultury naszego kraju. Wyróżnienie nadał zespołowi zamkowo-parkowemu w Kórniku prezydent Bronisław Komorowski.


- Poza prestiżem Zamkowi w Kórniku będzie teraz łatwiej uzyskiwać dodatkowe fundusze, a te przydadzą się na pewno do przeprowadzenie niezbędnych remontów, takich jak zakończony właśnie remont zabytkowego mostu – wskazuje Jan Mazurczak, dyrektor biura Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.


Zamek w Kórniku wraz z Arboretum należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych aglomeracji poznańskiej. Rezydencję wybudowano w XV wieku jako siedzibę możnego rodu Górków. Dzisiejszy neogotycki zamek o wyglądzie i charakterze nawiązującym do budowli obronnych to dzieło Tytusa Działyńskiego, powstałe w XIX wieku.


W Zamku mieści się muzeum oraz Biblioteka Kórnicka, założoną w 1828 r. Biblioteka jest dziś jedną z pięciu największych tego typu placówek w Polsce, a jej zbiory obejmują około 400 tys. woluminów, w tym ponad 30 tys. starych druków i 14 tys. rękopisów.


Z kolei Arboretum Kórnickie jest jednym z największych w Europie Środkowej parków dendrologicznych. Liczy około 3 tys. gatunków i odmian drzew oraz krzaków, często o imponujących rozmiarach. Najstarsze rosnące w nim drzewa to około 300-letnie lipy drobnolistne.


Komentujesz: Zamek w Kórniku pomnikiem historii

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: arboretum, kórnik, zamek w kórniku, arbo


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie