Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Zamek w Darłowie ponownie otwarty08-02-2011


Od wtorku znów można zwiedzać Muzeum Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie, które z powodu remontu było zamknięte przez cztery miesiące.


Gotycki zamek przeszedł termomodernizację. Za 660 tys. zł wymieniono cały system ogrzewania, 160 okien, docieplono stropy, dachy oraz zakonserwowano i uszczelniono witraże w zamkowej kaplicy.


Remont niemal w połowie sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Resztę pieniędzy wyłożyło muzeum i starostwo powiatowe w Sławnie.


Jak mówi dyrektor muzeum, Jerzy Buziałkowski – prace zostały przesunięte gdyż zimą na zamku nie można było osiągnąć temperatur, w jakich powinny być przechowywane eksponaty.

„Wymagane temperatury to 18–20 stopni Celsjusza, tymczasem stary system ogrzewania pozwalał jedynie na osiągnięcie 5–9 stopni” – przyznał Buziałkowski.


Zamek w Darłowie zbudował w drugiej połowie XIV w. książę Bogusław V z dynastii Gryfitów. W XV i XVI w. obiekt modernizowano i rozbudowywano. Ostatnie prace prowadzono za panowania Bogusława XIV, który odbudował zamek po pożarze z 1624 r.


Pierwszą ekspozycję otwarto dla zwiedzających w lipcu 1930 r. Muzeum ponownie uruchomiono w roku 1945. W latach 1971–1988 zamek poddano kapitalnemu remontowi, po którym znów udostępniono go dla zwiedzających.


Zamek odwiedza rocznie ok. 80 tys. osób, większość z nich przybywa latem, dlatego muzeum na ten czas przygotowuje specjalne wystawy. W tym roku zaplanowana jest ekspozycja „Świat Słowian i Wikingów”.

 

Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl

Fot. Jerzy Strzelecki, pl.wikipedia.org


Komentujesz: Zamek w Darłowie ponownie otwarty

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: darłowo, muzeum, ekspozycja, zamek gotycki


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie