Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Zaginione obrazy w Muzeum Żup Krakowskich07-03-2011


„Zaginione obrazy Wieliczki Piotra Stachiewicza” przypominają cykl 12 obrazów poświęconych wielickiej kopalni soli. Wystawa potrwa do 13 marca br. Jej organizatorem jest Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.


- Jak zorganizować wystawę o obrazach, których nie ma? Jest to trudne tym bardziej, że nie wiemy jaka była rzeczywista wielkość i kolorystyka zaginionych wielickich obrazów Piotra Stachiewicza. Ale dzięki temu, że pomyślano o wydaniu albumu z reprodukcjami obrazów, a także dzięki obecnym możliwościom technicznym, jest to możliwe - mówi organizatorka wystawy dr Barbara Konwerska.


Zaprezentowanie obrazów jest możliwe dzięki zachowanemu albumowi pt. „Wieliczka”z barwnymi reprodukcjami, które posłużyły do wykonania wielkoformatowych fotografii. Istotny element wystawy- obraz Śmierć Górnika z Muzeum Narodowego w Krakowie, stanowi uzupełnienie scen z wielickiej kopalni. Ponadto prezentowane są dwa obrazy: Komora w kopalni oraz Stara Wieliczka ze zbiorów Muzeum Żup Krakowskich przypisywane P. Stachiewiczowi. Tłem a jednocześnie dopełnieniem ekspozycji są oryginalne obrazy, rysunki i szkice autorstwa P. Stachiewicza, pokazujące jego warsztat artystyczny. Wśród nich na uwagę zasługuje cykl obrazów „Widma w pracowni” oraz cykl rysunków - ilustracji do trylogii Henryka Sienkiewicza.


Piotr Stachiewicz ilustrując życie i podania górników w salinach wielickich namalował dziesięć wielkich i dwa mniejsze obrazy, które w czerwcu 1907 r. zaproponował do nabycia Muzeum Salinarnemu w Wieliczce. Do 1929 r. obrazy stanowiły jeden z centralnych punktów ówczesnej ekspozycji muzealnej. Po raz pierwszy i niestety ostatni opuściły Salinarne Muzeum właśnie w 1929 r. Dwanaście obrazów krakowskiego malarza zaprezentowano wówczas szerokiej publiczność na I Wystawie Krajowej zorganizowanej w Poznaniu. Wysłane do stolicy Wielkopolski obrazy niestety nie wróciły już do Wieliczki, lecz zostały zabrane przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu do Warszawy, gdzie znajdywały się zapewne jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Dalsze losy obrazów nie są znane.


Foto. muzeum.wieliczka.pl


Komentujesz: Zaginione obrazy w Muzeum Żup Krakowskich

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wieliczka, muzeum, wystawa, muzeum żup krakowskich


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie