Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

XXII korowód grup zapustnych ulicami Włocławka24-02-2011


W niedzielę 6 marca br. włocławianie po raz dwudziesty drugi obejrzą barwny korowód grup zapustnych, który przejdzie ulicami miasta. Organizatorem imprezy jest Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Korowód rozpocznie marsz o godz. 12:00.


Duże zainteresowanie imprezą świadczy o rosnącej potrzebie poznawania regionalnych tradycji. Zwyczaje zapustne praktykowane na Kujawach pod koniec karnawału są fenomenem kulturowym w skali nie tylko regionu, lecz kraju. Zespoły zapustne zapraszane do Włocławka to autentyczne grupy kolędnicze, których postacie i zachowania wskazują na dawny magiczny sens. W maszkarach zwierzęcych „kozy”, „bociana”, „niedźwiedzia” i „konia” ukryty jest wegetacyjno-życzeniowy charakter tych obchodów, pragnienie odpędzenia zimy i przywołania wiosny – pory budzącego się życia.


Figurą, która wizualnie najsilniej uosabia życzenia powrotu wiosny, a więc zwycięstwa życia nad śmiercią, światła nad ciemnością jest „żywy na umarłym”, postać mężczyzny w masce trzymająca przed sobą kukłę „umarłego”. Śladem dawnych wierzeń, według których zło wypędzano głośnym hałasem są towarzyszące przebierańcom zapustnym dźwięki dzwonków, kłapiących szczęk maszkar zwierzęcych, trzaskanie z batów oraz głośna muzyka, której coraz więcej na włocławskiej imprezie zapustnej. Maszkarom zwierzęcym towarzyszą ponadto w tych zwyczajach postacie z obcego kręgu (Cyganie, Żydzi), a także istoty ze świata nadprzyrodzonego (diabeł, śmierć), fantastycznego i wiele innych.


Prezentowane podczas włocławskiej imprezy grupy zapustne, jakkolwiek zachowują dawny skład postaci, to ich dawne rozumienie ulega zapomnieniu, a w zamian za to rozbudowuje się ich strona wizualna, która wynika z chęci podobania się widzom.


*W związku z korowodem, między godzinami 11.30 a 13.30 częściowo ograniczone dla ruchu samochodowego będą ulice: Bulwary, Maślana, Stary Rynek, Tumska, Łęgska, 3 Maja, Cyganka, Żabia, Piekarska, Plac Wolności, Zduńska i Królewiecka. Za niedogodności organizatorzy przepraszają.

 

Fot. M. Zieliński


Komentujesz: XXII korowód grup zapustnych we Włocławku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kujawy, włocławek, muzeum ziemi kojawskiej


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie