Rajd Katyński – oficjalne zakończenie
23-10-2010
Tydzień temu, 2 października, na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyło się oficjalne zakończenie X Rajdu Katyńskiego. W tegorocznym, 3-tygodniowym Rajdzie wzięły udział 124 osoby na 109 motocyklach, pokonując ponad 6000 km.
W Polsce tegoroczna trasa przebiegała przez miejscowości: Warszawa – Ostrów Mazowiecką – Okopy – Sokółka – Giby.
Dodatkowo trasa wiodła przez Litwę, Białoruś, Rosję i Ukrainę.
- X Rajd Katyński był trudny. 5 dni jechaliśmy w deszczu, w Kłuszynie przy – 2st. Skrobaliśmy lód z namiotów i motocykli. Warunki te jednak dodatkowo mobilizowały nas do dalszej drogi. Osiągnęliśmy wszystkie wyznaczone cele. Nawiązaliśmy wiele nowych przyjaźni. Wszystkie spotkania były wzruszające, a zwłaszcza z Polakami. Były łzy. Zapraszają nas, chcą nas gościć. Odniosłem wrażenie, że jesteśmy im potrzebni, ale oni nam również ze swoim umiłowaniem Polski - powiedział Wiktor Węgrzyn, komandor Rajdów Katyńskich, ich pomysłodawca i organizator. - Motocykliści uczestniczący w X Rajdzie zachowywali się wzorowo. W trudnych warunkach wykazali hart ducha najwyższej próby. Wokół szlachetnych celów, gromadzą się szlachetni ludzie – dodał komandor.
Każde odwiedzone na trasie X Rajdu miejsce było ważne, to osobna historia i emocje. Do tych najistotniejszych należała m.in. obecność motocyklistów na terenie lotniska Sewiernyj pod Smoleńskiem, gdzie 10 kwietnia br. miała miejsce katastrofa samolotu prezydenckiego. Wśród ofiar tej tragedii było 5 członków Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. W Katyniu, gdzie spędzono 2 dni - wspólna msza i złożenie wieńców. 15 września - Huta Pieniacka, w której zorganizowano I Motocyklowy Zlot. Do uczestników Rajdu Katyńskiego dołączyło ponad 100 motocyklistów z Polski, jadących docelowo do Huty Pieniackiej.
Podczas pobytu na wileńszczyźnie motocykliści odwiedzili polskie szkoły w Bezdanach, Egliszkach, Ławaryszkach i w Kowalczukach. Goszczono ich w polskiej szkole im. Jana Pawła II w Wilnie, gdzie spędzili dwie noce pod opieką polskich harcerzy i ich harcmistrza ks. Dariusza Stańczyka. Na trasie odwiedzano także sierocińce, gdzie zostawiano dary: w Podbrodziu (Litwa), w Bogdanowie (Białoruś), w Smoleńsku i w Miednoje (Rosja).
W 400. rocznicę zwycięstwa pod Kłuszynem - największego triumfu Oręża Polskiego, na polu bitwy motocykliści rozbili namioty, gdzie odprawiono mszę świętą za poległych. We wspólnym ognisku udział wzięli miejscowi Rosjanie. W Mińsku, na spotkanie z motocyklistami do Ambasady Polskiej przybył wiceminister Spraw Zagranicznych Białorusi, a także przedstawiciele ambasad krajów Unii Europejskiej, USA, Ukrainy oraz Ambasador Gruzji. W Kuropatach i Chatyniu wspólnie złożono wieńce. Na Ukrainie w Winnicy uczestnicy Rajdu wzięli udział w uroczystościach miejskich. Rozegrano mecz piłki nożnej z winnickimi motocyklistami. Drugi mecz piłkarski rozegrano we Lwowie z reaktywowaną drużyną byłego mistrza Polski, Pogonią Lwów.
X Rajd Katyński poprzedziła zbiórka darów dla Polaków na Kresach. Były to przede wszystkim książki: dzieła Sienkiewicza, Mickiewicza, Słowackiego, Norwida oraz wiele innych, podręczniki szkolne do nauki języka polskiego i historii, a także sprzęt sportowy, słodycze, zabawki, koszulki, długopisy itp.
- Musimy pamiętać, że na ziemiach tych przez dziesiątki lat polskość była tępiona, za polskość strzelano, wywożono na Syberię. Pozostały tam zrujnowane cmentarze, pałace również często w ruinie i ciągle jeszcze ludzie – Polacy kochający Polskę. I to dla nich spotkania z rodakami i książka polska są bezcenne. Dlatego najserdeczniej dziękuję darczyńcom, którzy nie pozostali obojętni na nasz apel – powiedział Wiktor Węgrzyn.
X Rajd Katyński wyruszył w sobotę, 28 sierpnia br. o godzinie 10.00 z Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie i trwał do 18 września
Wpisz komentarz
Zamknij to okno