Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowane



Szukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

„Lalki Polskie - Lalki Świata” – wystawa w sierpeckim ratuszu



24-01-2011


20 stycznia w sierpeckim ratuszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Lalki Polskie – Lalki Świata”. Przybyłych na otwarcie gości przywitał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Jan Rzeszotarski. O eksponatach, które zostały zaprezentowane na wystawie, opowiedziała gościom Anna Filipowicz – Mróz – Komisarz wystawy


Zbiory na wystawę pochodzą z Fundacji „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie. Całość ekspozycji została uzupełniona eksponatami z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Prezentowana wystawa składa się z dwóch głównych części. Pierwsza z nich przedstawia lalki polskie w strojach regionalnych i historycznych, druga - lalki z ponad dwudziestu krajów świata, ofiarowane przez uczestników dziesięciu edycji Międzynarodowego Biennale Lalek Regionalnych, organizowanego w latach 1974 – 2000, celem upowszechniania wiedzy o tradycjach i folklorze innych krajów.


Cechą wspólną wszystkich lalek, które znalazły się na wystawie jest ich dekoracyjny charakter. Lalki ludowe nie służą zabawie, lecz pełnią przede wszystkim rolę eksponatów i pamiątek. Wykonane są z niezwykłą precyzją i dbałością o najdrobniejszy szczegół stroju, zdobnictwa poszczególnych elementów, odpowiednią kolorystykę i krój.


W dwóch salach wystawowych zostały zaprezentowane lalki w różnych rozmiarach, przedstawiające stroje regionalne z Polski – śląskie, kujawskie, łowickie, krakowskie, góralskie i inne. Znalazły się tu lalki pojedyncze, w parach oraz w grupach przedstawiających scenki obyczajowe z życia wsi, takie jak lanie wosku, darcie pierza, zdobienie jajek, wesele krakowskie, zabawę w karczmie, chodzenie z gwiazdą i redyk. Dodatkowo tę część ekspozycji uzupełniają elementy strojów ludowych takich jak: gorsety, zapaski, spódnice, chusty oraz tkaniny ludowe.


Drugą część ekspozycji stanowi kolekcja lalek z różnych stron świata. W jednej z sal można zobaczyć lalki z krajów europejskich m.in.: z Grecji, Turcji, Hiszpanii, Słowenii, jak również lalki w strojach nieco skromniejszych i bardziej chłodnych kolorystycznie, ale nie mniej interesujących (Szwecja, Holandia, Szkocja, Rumunia, Cypr).
Wystawę zamykają lalki z różnych zakątków świata, w przepięknych i bogato zdobionych strojach z Indii, Tajlandii, Nepalu a także z Iraku, Australii, Peru i Meksyku.


Ideą przewodnią wystawy jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej i świata, wynikającej z wielowiekowej tradycji, oddziaływania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej, jak również pokazanie ogromnej wiedzy i niezwykłych umiejętności twórczych, które kultywowane są jeszcze przez twórców w wielu krajach zgodnie z lokalnym przekazem.


Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy, wyrażając nadzieję, że obejrzenie kolorowych figurek, nie będzie wrażeniem wyłącznie estetycznym, ale będzie to również możliwość poznania i zrozumienia innych kultur, jak również własnego dziedzictwa.


Tekst: Agnieszka Borek


Komentujesz: Wystawa Lalki Polskie - Lalki Świata

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: wystawa, muzeum wsi mazowieckiej, sierpc


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie