„Lalki Polskie - Lalki Świata” – wystawa w sierpeckim ratuszu
24-01-2011
20 stycznia w sierpeckim ratuszu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Lalki Polskie – Lalki Świata”. Przybyłych na otwarcie gości przywitał Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu – Jan Rzeszotarski. O eksponatach, które zostały zaprezentowane na wystawie, opowiedziała gościom Anna Filipowicz – Mróz – Komisarz wystawy
Cechą wspólną wszystkich lalek, które znalazły się na wystawie jest ich dekoracyjny charakter. Lalki ludowe nie służą zabawie, lecz pełnią przede wszystkim rolę eksponatów i pamiątek. Wykonane są z niezwykłą precyzją i dbałością o najdrobniejszy szczegół stroju, zdobnictwa poszczególnych elementów, odpowiednią kolorystykę i krój.
W dwóch salach wystawowych zostały zaprezentowane lalki w różnych rozmiarach, przedstawiające stroje regionalne z Polski – śląskie, kujawskie, łowickie, krakowskie, góralskie i inne. Znalazły się tu lalki pojedyncze, w parach oraz w grupach przedstawiających scenki obyczajowe z życia wsi, takie jak lanie wosku, darcie pierza, zdobienie jajek, wesele krakowskie, zabawę w karczmie, chodzenie z gwiazdą i redyk. Dodatkowo tę część ekspozycji uzupełniają elementy strojów ludowych takich jak: gorsety, zapaski, spódnice, chusty oraz tkaniny ludowe.
Drugą część ekspozycji stanowi kolekcja lalek z różnych stron świata. W jednej z sal można zobaczyć lalki z krajów europejskich m.in.: z Grecji, Turcji, Hiszpanii, Słowenii, jak również lalki w strojach nieco skromniejszych i bardziej chłodnych kolorystycznie, ale nie mniej interesujących (Szwecja, Holandia, Szkocja, Rumunia, Cypr).
Wystawę zamykają lalki z różnych zakątków świata, w przepięknych i bogato zdobionych strojach z Indii, Tajlandii, Nepalu a także z Iraku, Australii, Peru i Meksyku.
Ideą przewodnią wystawy jest prezentacja ogromnego zróżnicowania kultury polskiej i świata, wynikającej z wielowiekowej tradycji, oddziaływania różnych wzorów kulturowych, ze specyfiki regionalnej, jak również pokazanie ogromnej wiedzy i niezwykłych umiejętności twórczych, które kultywowane są jeszcze przez twórców w wielu krajach zgodnie z lokalnym przekazem.
Zapraszamy serdecznie do zwiedzania wystawy, wyrażając nadzieję, że obejrzenie kolorowych figurek, nie będzie wrażeniem wyłącznie estetycznym, ale będzie to również możliwość poznania i zrozumienia innych kultur, jak również własnego dziedzictwa.
Tekst: Agnieszka Borek
Wpisz komentarz
Zamknij to okno