Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wypuścili foki do Bałtyku

09-06-2009

 

Trzy młode foki wypuścili we wtorek do Bałtyku pracownicy Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. W stacji od lat realizowany jest projekt odtworzenia populacji tych ssaków w południowej części morza.

 

Foki zostały wypuszczone do Bałtyku na plaży w Czołpinie, na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Wszystkie trzy maluchy są samcami.

 

Dwa z nich - Icek i Isk - należące do gatunku foki szarej, przyszły na świat w fokarium Stacji Morskiej w marcu tego roku. Trzeci samiec - Mikołajek z rzadkiego gatunku fok obrączkowanych, został znaleziony na helskiej plaży w maju br.

 

 

W momencie znalezienia Mikołajek był jeszcze w niemowlęcym wieku. Wraz z Ickiem i Iskiem pozostał on pod opieką Stacji Morskiej do momentu osiągnięcia samodzielności. 

 

Zanim ssaki wypuszczono na wolność, w fokarium w Helu, które prowadzi stacja, nauczono je samodzielnie polować na ryby. 

 

Icek i Isk przed wypuszczeniem zostały wyposażone w nadajniki satelitarne, dzięki którym pracownicy stacji będą mogli śledzić trasy ich wędrówek. Informacje o aktualnym miejscu pobytu fok znajdą się też na dostępnej dla wszystkich zainteresowanych stronie internetowej stacji.

 

Foki monitorowane będą przez kilka miesięcy, aż do wyczerpania się baterii w nadajnikach. Potem transmitery odpadną samoistnie wraz z liniejącą sierścią. 

 

Nadajnik Icka oprócz informacji o miejscu, w którym aktualnie znajduje się samiec, będzie przekazywał dane dotyczące temperatury wody, głębokości, na jaką zanurzy się foka oraz czasie jej nurkowania. 

 

Przed wypuszczeniem do morza wszystkie foki zostały też oznaczone wymrożonym na prawym boku znakiem w kształcie litery "P", co wskazuje na Polskę jako kraj ich urodzenia.

 

Stacja Morska UG od 2002 roku realizuje projekt reintrodukcji fok szarych na południowym wybrzeżu Bałtyku. "Ma on na celu m. in. odtworzenie lokalnych kolonii tego gatunku, niegdyś licznie występujących u naszych brzegów" - wyjaśnia dr Skóra. 

 

W ramach projektu, naukowcy co roku wypuszczają do naturalnego środowiska młode zwierzęta, które urodziły się w helskim fokarium lub osłabione czy zagrożone trafiły pod opiekę stacji. 

 

Naukowcy z helskiej stacji Uniwersytetu Gdańskiego apelują, aby powiadamiać ich o wszelkich przypadkach odnalezienia fok. Sygnały na ten temat można przekazywać telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 0601-88-99-40.


źródło:PAP/turystyka.wp.pl

 Komentujesz: Wypuścili foki do Bałtyku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie