Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Kosmiczna turystyka wystartuje za dwa lata29-10-2011


Jak poinformowała stacja BBC, pierwsi kosmiczni turyści w rejsach komercyjnych polecą w 2013 roku, jeśli testy bezpieczeństwa zakończą się pomyślnie - twierdzą badacze i inżynierowie pracujący dla firmy Virgin Galactic.


Virgin Galactic jest pierwszą firmą, która zamierza uruchomić komercyjne loty w przestrzeń przy użyciu statku kosmicznego SpaceShipTwo. Prezes Virgin Galactic, Richard Branson, powiedział BBC iż „ma nadzieję uruchomić regularne komercyjne loty kosmiczne w ciągu najbliższych dwóch lat”; nie podał jednak dokładnej daty.


Według przedstaweicieli firmy przyczyną powolnego rozwoju programu komercyjnych lotów kosmicznych jest kwestia bezpieczeństwa. Testy SpaceShipTwo z użyciem napędu rakietowego mają rozpocząć się na początku 2012 roku, na firmowym kosmodromie Las Cruces, w stanie Nowy Meksyk. Kosmodrom ten otwarto 18 października br.


SpaceShipTwo, podobnie jako jego mniejszy pierwowzór, SpaceShipOne, jest rakietoplanem – niedużym samolotem rakietowym z dwuosobową załogą, zabierającym 6 pasażerów. Będzie od wynoszony na wysokość 16 km przez dwukadłubowy samolot kosmiczny White Knight II. Na tej wysokości ma zostać oddzielony od nosiciela i rozpocząć lot przy pomocy silnika rakietowego z przyspieszaczem do wysokości 100 km, osiągając tym samym umowną granicę przestrzeni kosmicznej (tzw. linię Karmana).


Cały lot, łącznie z wynoszeniem przez White Knight II będzie trwał 2,5 - 3 godziny. Z kolei wyniesienie do granicy 100 km łącznie potrwa kilkanaście minut. Pasażerowie będą mieli zagwarantowane z tego 6 minut pełnej nieważkości, kiedy będą mogli rozpiąć pasy siedzeniowe i „latać” po kabinie. Po tym czasie nastąpi stopniowe zniżanie do lądowania na wyjściowym kosmodromie.


Cały lot będzie kosztował 200.000 USD. Ponad 500 osób wykupiło już bilety na taką podróż w Kosmos, ale według oświadczenia Richarda Bransona, w pierwszy lot chce polecieć on sam wraz z rodziną.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Wycieczki w kosmos już od 2013 roku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: podróż w kosmos, loty w kosmos


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


 • MadziuszekSt

  super sprawa ale szczerze tylko dla osób majętnych a nie szaraków , może nasze dzieci na tyle sie dorobią aby było ich stać , ja odpadam

  MadziuszekSt

 • nudynapudy

  Fantastycznie byłoby wybrać się na taką kosmiczną wycieczkę. Podejrzewam jednak, że będą one tak drogie, że osiągalne będą tylko dla bogaczy. A szkoda... Chyba, że uda mi się wygrać w...

  nudynapudy

 • dominik00901

  Ja uważam,że będą z tym bardzo duże problemy. Według mnie takiego typu wycieczki nie będą możliwe. Będzie to bardzo trudne zadanie do wykonania. Po pierwsze koszt takiej wycieczki na pewno...

  dominik00901

 • czosownik

  Pewnie pod koniec tego wieku takie wycieczki bedą kosztowały tyle co teraz przelot z Polski do Niemiec. Bardzo fajna wycieczka niestety będzie dostępna tylko dla nielicznych.

  czosownik

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł