Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wrocław przestał być atrakcyjny dla Niemców


26-10-2010


"Polska Gazeta Wrocławska": Coraz częściej zachodni turyści omijają Wrocław. Co robić, żeby uatrakcyjnić ofertę miasta? Na Uniwersytecie Wrocławskim właśnie zakończyła się trzydniowa konferencja podsumowująca stosunki polsko-niemieckie w ostatnich 20 latach.

Uznano m.in., że wielki wpływ na polsko-niemieckie pojednanie i dobre stosunki, miały liczne wizyty Niemców w Polsce i odwrotnie. Niestety, w ostatnich latach coraz mniej Niemców i innych zagranicznych turystów odwiedza Wrocław i Dolny Śląsk. Oto statystyki:


* w 2007 roku gościliśmy 1,5 miliona turystów zagranicznych( w tym około 700 tys. stanowili Niemcy). Od tego czasu liczba przybyszów spadała.
* 1,3 mln osób w 2008 roku.
* 1,2 mln osób w 2009 roku.

Jak podaje Instytut Turystyki, w I połowie 2010 r. województwo odwiedziło zaledwie 570 tys. gości zagranicznych (w tym nieco ponad 250 tys. Niemców). Czyli przez ostatnie trzy lata zainteresowanie Dolnym Śląskiem i Wrocławiem spadło o ponad 20 proc. Ludzie z branży turystycznej podkreślają, że coraz mniej Niemców gości tu w podróży sentymentalnej.

- Ich miejsce stopniowo zajmują Niemcy w średnim wieku, ale także nastolatki - tłumaczy Bożena Kawałek z Dolnośląskiej Informacji Turystycznej we wrocławskich Sukiennicach. - Ci ostatni przyjeżdżają w poszukiwaniu rozrywki i trudno nawet odgadnąć ich pochodzenie, bo świetnie porozumiewają się w języku angielskim - dodaje.

Jednak nie wypełnią oni luki po boomie na Wrocław wśród dawnych mieszkańców naszego miasta. Niemcy przed 24 rokiem życia to tylko 2 proc. obywateli tej narodowości goszczących w Polsce. Najwięcej jest dziś 30- i 40-latków. Jak do nich dotrzeć?

- Nie wystarczą foldery w języku niemieckim opisujące nasze zabytki - przyznaje prof. Krzysztof Ruchniewicz, szef Centrum im. Willego Brandta. - Niemcy lubią wyjazdy, podczas których nie tylko odpoczną, ale czegoś się nauczą - dodaje profesor.

I tłumaczy, że utworzenie tras turystycznych, np. śladami Eberharda Mocka (bohatera książek Marka Krajewskiego) czy tej, która właśnie powstaje - w dzielnicy Czterech Świątyń, to coś, co może przyciągnąć sąsiadów. Zdaniem prof. Ruchniewicza musimy się bardziej zadbać o promocję Wrocławia za granicą

Wrocław musi pokazać coś więcej niż tylko Rynek

Z Bronisławem Zatheyem, znanym wrocławskim przewodnikiem miejskim, rozmawia Jerzy Wójcik

Wrocław odwiedza coraz mniej Niemców i innych turystów zza granicy.
Wcale mnie to nie dziwi. Raczej martwi.

To coś więcej niż tylko spadek liczby podróży wywołanych kryzysem z 2008 r.?

Niestety, obawiam się, że tak. Co prawda, Wrocław ma fantastyczny ratusz, Rynek i Ostrów Tumski, jednak na tym kończy się lista atrakcji, które zainteresują Niemców.

Jeszcze kilka lat temu przyjeżdżali tu ci, którzy urodzili się przed wojną...

Ale czas płynie nieubłaganie, ci ludzie odchodzą, a ich potomkowie nie zawsze chcą odwiedzać "Vaterland". Trzeba im zaproponować coś więcej, żeby zostali na kilka dni. Kraków ma przecież nie tylko Rynek, ale także Wawel, Planty, Kazimierz, rejsy po Wiśle i Tatry na wyciągnięcie ręki. Niestety wielu Niemców właśnie tam woli spędzić kilka dni, a we Wrocławiu zatrzymać się na kilka godzin: zjeść obiad i przejść się po Rynku.

Kraków nas przebija?

Na razie tak. Musimy zająć się promowaniem mniej znanych miejsc poza centrum. Tak by szykując ofertę dla zagranicznego turysty nie wpisywać w niej tylko centrum, ale zasypać go 10 różnymi atrakcjami.

Autor: Jerzy Wójcik, Polska Gazeta Wrocławska


źródło: Polska The Times/przewodnik.onet.pl

Komentujesz: Wrocław przestał być atrakcyjny dla Niemców

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie