Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wrócą pociągi Łódź - Łowicz


24-09-2010


W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim w Łodzi podpisano umowę na modernizację 47-kilometrowego odcinka linii kolejowej od Zgierza do Bednar. Szacowana na 65 mln zł inwestycja umożliwi wznowienie przewozów pasażerskich na trasie Łódź - Łowicz.

Odcinek Zgierz - Bednary jest częścią linii kolejowej nr 15 łączącej (w Bednarach) linię nr 3 Warszawa Zachodnia - Kunowice z linią nr 25 Łódź Kaliska - Dębica. Pomiędzy Bednarami i Łodzią Kaliską na modernizowanej trasie jest 15 stacji i przystanków kolejowych: Łowicz, Grudze, Domaniewice, Kamień Łowicki, Głowno, Bratoszewice, Stryków, Swędów, Glinnik, Smardzew, Zgierz i Łódź Żabieniec.

Po zakończeniu prac linia będzie spełniać warunki do wznowienia ruchu pasażerskiego, a wielu mieszkańców regionu zyska szybki i pewny środek transportu. Połączenie kolejowe z Łodzią odzyska m.in. Łowicz, co przyczyni się z pewnością do aktywizacji inwestycyjnej miejscowych terenów i większego komfortu podróżowania mieszkańców tego miasta, którzy w tej chwili mają lepsze połączenie kolejowe z Warszawą niż ze stolicą swojego województwa - powiedział marszałek województwa łódzkiego Włodzimierz Fisiak.

Prace modernizacyjne, które wykona wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Napraw Infrastruktury, mają się zakończyć do 31 sierpnia 2011 r. Do tego czasu na 47-kilometrowym odcinku ze Zgierza do Bednar nastąpi: wymiana nawierzchni kolejowej (tory, podkłady) i 12 rozjazdów oraz modernizacja 43 przejazdów kolejowych.

Pociągi pasażerskie z trasy Łódź - Łowicz zniknęły w 2007 roku. Główną przyczyną likwidacji tych połączeń był fatalny stan torów, który umożliwiał jazdę z maksymalną prędkością 30 km/h. Na pokonanie trasy z Łodzi do Łowicza pociągi potrzebowały ponad dwóch godzin.

Po zakończeniu prac pociągi na zmodernizowanej trasie będą mogły jeździć z prędkością do 90 km/h, a czas przejazdu z Łodzi do Łowicza będzie wynosił niespełna godzinę.

Inwestycja, której kolejnym etapem będzie budowa łącznika z Łodzi Kaliskiej do Portu Lotniczego im. W. Reymonta w Łodzi, jest współfinansowana z pieniędzy Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.


źródło: PAP/przewodnik.onet.pl

Komentujesz: Wrócą pociągi Łódź-Łowicz

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie