Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wolontariusze Grupy Żywiec pomagają powodzianom09-11-2010


Od maja do listopada br. wolontariusze Grupy Żywiec organizowali pomoc dla mieszkańców miejscowości, które ucierpiały w tegorocznej powodzi. Dzięki nim 3000 l wody, 100 ton materiałów budowlanych, pomoc w odbudowie zniszczonych domów i wsparcie finansowe trafiły do powodzian w Solcu nad Wisłą, Bogatyni, gminie Wilków oraz kilku innych gminach. Łączna wartość pomocy udzielonej powodzianom przez Grupę Żywiec przekroczyła 500 tys. zł. Także na rzecz powodzian wolontariusze firmy przepracowali ponad 700 godzin. 

 

Pierwsze, spontaniczne działania pracowników Grupy Żywiec na rzecz poszkodowanych w tegorocznej powodzi rozpoczęły się już w maju. Pracownicy Centrum Finansowo-Księgowego z Bielska Białej, 5 Browarów, Biura Głównego oraz Działu Sprzedaży i Dystrybucji zbierali odzież, środki czystości i żywność dla mieszkańców m.in. Milówki k/Żywca, Wilkowa, Zarudek, Bogatyni. Dały one początek dalszym planowanym projektom.

 

Od 12 do 18 sierpnia Pracownicy Grupy Żywiec zebrali pieniądze na zakup wody pitnej dla mieszkańców Wilkowa(woj. lubelskie). Ze względu na długo trwające naprawy urządzeń uzdatniających wielu mieszkańców gminy nie miało dostępu do wody pitnej. Za zebraną kwotę zakupiono a 23 sierpnia przekazano mieszkańcom Wilkowa ponad 4 palety (336 zgrzewek, czyli 3000 l) wody na ręce sekretarza gminy p. Marcina Markowskiego. 

 

13 i 14 września wolontariusze - pracownicy firmy pomagali powodzianom ze wsi Zarudki (gmina Wilków) w usuwaniu skutków powodzi. Wielkość zniszczeń była przytłaczająca. Potęgowała je zbliżającą się zimą. „Nigdy nie zapomnę dramatycznych historii opowiadanych przez mieszkańców, którzy musieli uciekać przed niespodziewanie i bardzo szybko zalewającą ich wieś wodą, ratując siebie i dobytek. Przede wszystkim zaskoczyła mnie ich pogoda ducha i niezwykły optymizm w obliczu następstw tragedii” – mówi Justyna Bors – wolontariusz Grupy Żywiec. Wolontariusze pomagali przy odbudowie domów, przenosząc worki z cementem i pustaki, skuwali podłogi i ściany w zalanych pomieszczeniach, myli okna, zbierali jabłka w sadzie, pomagali przy demontażu zniszczonych pomieszczeń gospodarczych, pracowali przy składowaniu drewna na zimę. Oprócz tego pomagali mieszkańcom Zarudek w demontażu zniszczonych urządzeń gospodarskich i budowie dróg dojścia do domów. Od zmęczenia nieporównanie większa stała się satysfakcja z ofiarowanej pomocy. „Jestem dumny z udziału w wolontariacie. Zmęczenie związane z ciężką fizyczną pracą osłodziły mi słowa wielokrotnie powtarzane przez mieszkańców: „bardzo wam dziękujemy!” – mówi Marcin Korczyński. Oprócz pracy wolontariuszy mieszkańcy gminy Wilków otrzymali od Grupy Żywiec pomoc finansową w wysokości 100 tys. zł. 

 

Grupa Żywiec z pomocą dotarła także do Solca nad Wisłą (woj. mazowieckie), przekazując powodzianom 100 ton materiałów budowlanych i wykończeniowych o wartości ponad 100 tys. zł. 19 września do mieszkańców, którzy stracili w powodzi majątek całego życia trafił pierwszy transport. Materiałów było tak dużo, że nie zmieściły się do jednego tira i były dostarczane w czterech etapach. Mieszkańcy zalanej miejscowości otrzymali m.in. cement, płyty gipsowe, farby, panele podłogowe. W ich imieniu za pomoc podziękował wójt gminy Adam Czajkowski. Dostarczaniem i rozładowaniem transportów wspólnie zajęli się wolontariusze Grupy Żywiec i Stowarzyszenia „Wiosna”.

 

Aby pomagać w usuwaniu skutków powodzi na początku października pracownicy Grupy Żywiec pojechali do Bogatyni. Płynąca przez środek miasta rzeczka Miedzianka wezbrała i zniszczyła dużą cześć miasta. Obok zburzonych domów, pozrywanych mostów, zatopionych samochodów w czasie powodzi ucierpiał także Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii. Jeśli przed zimą mieli do niego wrócić pensjonariusze, konieczne było przywrócenie do stanu używalności kotłowni i kuchni. Przez dwa dni wolontariusze remontowali te pomieszczenia m.in. skuwając tynk i wywożąc gruz.


Temat powodzi zniknął już z pierwszych stron gazet i telewizji, ale wciąż jeszcze wiele rodzin potrzebuje pomocy i wsparcia. Tym bardziej, że zima zbliża się nieuchronnie. Grupa Żywiec będzie nadal pomagała powodzian i w tym celu m.in. uruchomi kolejną edycję programu grantowego. Pracownicy firmy piwowarskiej przygotowują projekty, których beneficjentami będą poszkodowani mieszkańcy terenów dotkniętych skutkami tegorocznej klęski żywiołowej. Na ich realizacje Grupa Żywiec przeznaczy dodatkowe 130 tys. zł.


Komentujesz: Wolontariusze Grupy Żywiec pomagają powodzianom

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: powódź, powodzianie, grupa życiec, wsparcie, wolontariat


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie