Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wisła - Ptasia stolica


22-05-2012


Ławice Kiełpińskie, kolektor Młociński, Wyspy Zawadowskie – to niektóre z przyrodniczych skarbów, jakie skrywa warszawska Wisła. Rozpoczynająca się właśnie wystawa „Wisła - Ptasia stolica” wprowadza w świat nadwiślańskiej przyrody.


Wisła, mimo regulacji i prób ingerencji człowieka w jej ukształtowanie, nadal potrafi zachwycić różnorodnością biologiczną i żywiołowością. Stanowi ostoję wielu gatunków zwierząt i siedlisko cennej roślinności. Na skraju Warszawy można zobaczyć niemal naturalny pejzaż, typowy dla środkowego biegu Królowej Polskich Rzek – szerokie koryto usłane zarośniętymi wyspami i piaszczystymi łachami, liczne starorzecza, brzegi porośnięte bujnym lasem łęgowym lub łąkami. Na piaszczystych łachach gnieżdżą się m.in. rzadkie w Europie rybitwy białoczelne i rybitwy rzeczne, a w urwistych brzegach budują norki lęgowe zimorodki i jaskółki brzegówki. Wystawa prezentuje ptaki żyjące nad Wisłą, na odcinku obejmującym aglomerację warszawską.


Wystawę będzie można podziwiać niemal do końca lipca w stołecznych parkach.


Szczegółowy plan lokalizacji:

park Saski 21 - 28 maja,
park Praski 29 -11 czerwca,
park Pole Mokotowskie 12 - 25 czerwca,
park Ujazdowski 26 czerwca - 9 lipca,
park Skaryszewski 9 -23 lipca.


Wystawę przygotowało Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków w ramach projektu „Ochrona siedlisk kluczowych gatunków ptaków Doliny Środkowej Wisły w warunkach intensywnej presji aglomeracji warszawskiej”. Projekt ten ma na celu odtworzenie w granicach warszawskiego odcinka Wisły kolonii lęgowych wybranych gatunków ptaków oraz popularyzację wiedzy na temat tego, jak wyjątkowe przyrodniczo są warszawskie nadbrzeża tej rzeki oraz jak powinniśmy o nie dbać.


Jest on realizowany przez Urząd m.st. Warszawy we współpracy ze STOP, dzięki wsparciu udzielonemu ze środków pochodzących z dofinansowania Komisji Europejskiej w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz z dotacji Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Więcej informacji na stronie www.wislawarszawska.pl


Komentujesz: Wisła - Ptasia stolica

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wisła, wystawa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie