Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wioska Bioróżnorodności w Krakowie10-12-2010Od poniedziałku 6 grudnia w Galerii Kraków Plaza, można zobaczyć Wioskę Bioróżnorodności. Kraków jest już czwartym miastem w Polsce po Warszawie, Sopocie i Jastarni, które przyłączyło się do akcji Komisji Europejskiej mającej na celu powstrzymanie utraty bioróżnorodności.

 

2010 – bioróżnorodność w centrum uwagi

W Europie jeden na sześć gatunków ssaków jest zagrożony wyginięciem. Wymarcie jedynych gatunków wpływa na inne, co wywołuje efekt domina i powoduje znikanie z powierzchni Ziemi kolejnych roślin i zwierząt. Ich wymieranie ma katastrofalny wpływ na gospodarkę, rolnictwo oraz inne aspekty naszego życia. W 2010 roku, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem
Różnorodności Biologicznej - Komisja Europejska zainicjowała kampanię, której głównym celem jest zwiększenie świadomości wśród społeczeństwa na temat zagrożeń wynikających ze spadku bioróżnorodności.
Badania wykazały, że publiczna świadomość na temat bioróżnorodności jest niska - tylko 38% Europejczyków deklaruje, że rozumie, czym jest bioróżnorodność, podczas gdy 28% z nich słyszało o niej, ale nie zna znaczenia tego słowa. O ile większość mieszkańców starego kontynentu zgadza się ze stwierdzeniem, że spadek różnorodności biologicznej to poważy problem, o tyle jedynie 17% uważa, że dotyczy ich bezpośrednio. 28% ankietowanych nie podejmuje żadnych prób ochrony bioróżnorodności, przede wszystkim dlatego, że deklaruje, iż nie wie, jakie działania mogliby podjąć. 22% respondentów zadeklarowało, że najlepszym, co Unia Europejska może zrobić na rzecz zatrzymania jej spadku jest dostarczenie obywatelom lepszych informacji, co wpłynie na wzrost świadomości na temat wpływu przyrody na ich życie.


Jednym ze sposobów przekazania wiedzy o bioróżnorodności przez Komisję Europejską jest Wioska Bioróżnorodności. W Krakowie będzie można ją zobaczyć przez dwa tygodnie od 6 do 19 grudnia w Galerii Kraków Plaza. W ostatni weekend ekspozycji, czyli 18 i 19 grudnia będzie można dodatkowo obejrzeć film kampanii, a wszyscy goście otrzymają bioróżnorodne upominki.


Wioska Bioróżnorodności: 6-19.12, godz. 9:00-22:00
Weekend z bioróżnorodnością: 18-19.12.2010, godz. 10:00-20:00

Galeria Kraków Plaza, Al. Pokoju 44, Kraków

Komentujesz: Wioska Bioróżnorodności w Krakowie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: kraków, galeria plaza, galeria bioróżnorodności


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie