Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2218)

Wiosenne trasy spacerowe po Karkonoszach

29-03-2013

Wielkimi krokami zbliża się wiosna – czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my z niecierpliwością czekamy na słońce. Pierwsze pogodne dni to idealny moment, by wybrać się w góry i naładować baterie po zimowej szarówce. Karkonosze oferują szlaki piesze dla każdego – doświadczonych piechurów i początkujących spacerowiczów.

Turyści, którzy zdecydują się na przyjazd w te strony, mogą wybierać z szerokiej gamy atrakcji. Kalendarz regionalnych imprez pełen jest rozmaitych aktywności – koncertów, wydarzeń sportowych, wernisaży czy uroczystości lokalnych. Najbardziej rozpoznawalną cechą Karkonoszy są jednak piękne górskie szlaki i zachwycająca przyroda. Kwiecień to idealny moment, aby po długiej zimie wybrać się na wędrówkę w góry.

Wiosenną wyprawę można rozpocząć w okolicach Szklarskiej Poręby – wygodny szlak doprowadzi nas na Szrenicę. - Ze szczytu roztacza się niezapomniany widok na Kotlinę Jeleniogórską i otaczające ją pasma górskie. Po drodze na wzniesienie mijamy potoki, tworzące urokliwe kaskady, a wśród nich najwyższy karkonoski wodospad – Kamieńczyka – mówi Grażyna Biederman, Kierownik Biura Promocji Miasta w Szklarskiej Porębie.

- Alternatywą jest rozpoczęcie wędrówki przy Wodospadzie Szklarki, który jest jedną z wizytówek Karkonoszy. Podążając doliną rzeki Kamiennej ruszamy na szlak prowadzący do schroniska Pod Łabskim Szczytem. Stąd niedaleko już do Śnieżnych Kotłów – dwóch kotłów polodowcowych oraz górującej nad nimi stacji przekaźnikowej. Widok jest niezapomniany – dodaje Grażyna Biederman.

Z okolic Karpacza warto wybrać się na Śnieżkę, której charakterystyczna sylwetka góruje nad okolicą. Niesamowite widoki rozpościerające się ze szczytu wynagrodzą trudy wspinaczki, a pięknie położone schroniska górskie pozwolą odpocząć po długiej wędrówce.

Interesująca jest trasa przez Sowią Dolinę, która słynęła z wydobycia rud metali i kamieni półszlachetnych. Obecnie prowadzi tędy jeden z piękniejszych, rzadko uczęszczanych szlaków. Do Karpacza możemy wrócić malowniczym Kotłem Łomniczki, stanowiącym rezerwat przyrody.

Miłośnikom zabytkowej architektury polecamy spacer szlakiem rezydencji szlacheckich. Przejście z Kowar do Pałacu w Mysłakowicach zajmie jedynie 2,5 godziny. Dwór, który należał do króla pruskiego Fryderyka Wilhelma III, jest wspaniale zachowany do dziś. Po drodze mijamy Pałac w Bukowcu, który za czasów świetności uchodził za arcydzieło ówczesnej architektury.

Popularnym celem spacerów i wycieczek są także ruiny Zamku Bolczów. Położona na janowickich wzgórzach warownia spłonęła w czasie wojny trzydziestoletniej i nie wróciła już do dawnej świetności. Pomimo tego, malownicze ruiny zamkowych murów nadal są często odwiedzane przez turystów.

Godna uwagi jest średniowieczna warownia Schaffgotschów, stojąca na skalistym wzgórzu w Sobieszowie. Zamek Chojnik w XVII wieku spłonął od uderzenia pioruna. Od tamtej pory jest w ruinie, lecz stale przyciąga rzesze odwiedzających. Interesujące są również dzieje miejscowości leżących u stóp zamku – Podgórzyna, Piechowic, Przesieki i Zachełmia.

Z Piechowic warto wyruszyć szlakiem przez Cichą Dolinę, w której odnaleziono ślady działalności najstarszej w okolicy huty szkła. Szlak doprowadzi nas do Jagniątkowa, gdzie mieści się willa Łąkowy Kamień – dom pisarza Gerharta Hauptmana.

Osobom, które nie lubią długich, męczących wędrówek, polecamy spacer Małym Jeleniogórskim Traktem Śródmiejskim. - Trasa liczy około 5 kilometrów i prowadzi przez centrum Jeleniej Góry. Po drodze można obejrzeć średniowieczne mury obronne, bogate barokowe kościoły i secesyjne kamienice – mówi Wiesław Dzierzba, Dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze.

W Karkonoszach można znaleźć bardzo wiele pieszych tras turystycznych. Są one zróżnicowane pod względem trudności i długości. Goście, którzy zdecydują się na wizytę w regionie, znajdą tu szlaki odpowiednie dla rodzin z dziećmi i dla zaprawionych piechurów.

Szczegółowe informacje na temat karkonoskich tras i atrakcji można znaleźć na stronie www.visitkarkonosze.com

Źródło: Informacja prasowa


Komentujesz: Wiosenne trasy spacerowe po Karkonoszach

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: karkonosze, śnieżka, wycieczki górskie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie