Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2140)

Wikivoyage: Wikipedia dla turystów


14-01-2013


Wikivoyage ma być turystyczną wersją Wikipedii, zbierającą opisy miejsc z całego świata. Autorem projektu jest Fundacja Wikimedia, na co dzień zajmująca się popularną „Wiki”.


Jimmy Wales, twórca Wikipedii, ujawnił swoje plany na najbliższą przyszłość. Jednym z nich jest zaangażowanie w projekt turystyczny, który powstawał przez ostatnie pół roku. Wstępna koncepcja dostępna jest online od września, ale dopiero jutro, 15 stycznia, nastąpić ma oficjalny start serwisu.


Wikivoyage podobnie jak inne projekty Fundacji Wikimedia, nie jest nastawiony komercyjnie. Nie będzie tu więc reklam, tekstów sponsorowanych czy modułów rezerwacyjnych. Projekt, podobnie jak Wikipedia, utrzymywać ma się dzięki datkom użytkowników.


Uruchomienie Wikivoyage nie odbywa się jednak bez kontrowersji. W Wikivoyage znaleźć będzie można tysiące opisów kierunków i turystycznych atrakcji tworzonych przez pasjonatów. Wszystkie opisy i zdjęcia oparte są o licencje Creative Commons (zasoby są więc wolne, niekomercyjne i pod niewielkimi obostrzeniami można je dowolnie kopiować i wykorzystywać).

Nie podoba się to firmie Internet Brands, która tworzy bardzo podobny projekt, Wikitravel. Firma nieskutecznie próbowała nawiązać współpracę z Fundacją Wikimedia. Spór rozstrzygnie sąd.


Źródło: dziennikturystyczny.pl


Komentujesz: Wikivoyage: Wikipedia dla turystów

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie