Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wieliczka: Nowa komora do zwiedzania w kopalni soli07-12-2010Z okazji tegorocznego święta górników, w kopalni soli w Wieliczce oddano do zwiedzania wyremontowaną komorę Michałowice, określaną przez gospodarzy kopalni, "perłą trasy turystycznej".


Wyrobisko ma imponujące rozmiary, jego wysokość dochodzi do 36 m, a kubatura to ok. 23 tys. m sześć. W komorze na trzech poziomach zbudowane zostały galerie służące do kontroli stanu technicznego obudowy, wykonane zostały podłogi i balustrady na pomostach.


Na górnym pomoście zrekonstruowano słupy solne - zwieńczono je charakterystycznymi dla architektury habsburskiej detalami zwanymi wazonami płomienistymi. Zamontowano również cztery pamiątkowe tablice - jedna z nich informuje o przebiegu dawnej austriackiej trasy turystycznej.


Całości wystroju dopełnia wysoki na 6 metrów żyrandol o 3-metrowej średnicy.


Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.


Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.


Źródło: PAP/wp.pl

Komentujesz: Wieliczka: Nowa komora do zwiedzania w kopalni soli

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wieliczka, muzeum, kopalnia soli, barbórka, komora michałowice


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie