Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wieliczka: nowa atrakcja w kopalni05-10-2010


Pomnik Chopina, autorstwa Bronisława Chromego, zobaczą turyści, zwiedzający w październiku zabytkową kopalnię soli w Wieliczce. Na specjalnie przygotowanej wystawie przekonają się też, jak wyglądała "Kopalnia wielicka w epoce Fryderyka Chopina".

Zarówno pomnik, jak i wystawa oraz prezentowany na niej autograf Fryderyka Chopina są elementami programu "Solny nokturn", którym Muzeum Żup Solnych, Kopalnia Soli w Wieliczce oraz Polskie Towarzystwo Straussowskie uczciły obchody Roku Chopina - powiedziała Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce.

19-letni Chopin zwiedził kopalnię 24 lipca 1829 roku. Wraz z przyjaciółmi zatrzymał się dzień wcześniej w Krakowie w drodze do Wiednia. W ciągu tygodnia zwiedzili m.in. Bibliotekę Jagiellońską znajdującą się wówczas w Collegium Maius, Ojców, Pieskową Skałę, Grotę Łokietka i Jaskinię Ciemną oraz kopalnię soli w Wieliczce.

Wizytę Chopina w kopalni potwierdza jego własnoręczny podpis, złożony w księdze gości. Było to 24 lipca. Drugi autograf, pozostawiony w tym czasie przez Chopina podczas pobytu w Galicji, znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej.

O tym, jaką kopalnię zobaczył, będzie mówiła wystawa "Kopalnia wielicka w epoce Fryderyka Chopina". Artysta zobaczył zupełnie inną kopalnię ciemną i groźną z odgłosami prowadzonej eksploatacji mającą jednak swój niepowtarzalny kopalniany urok, którego dziś próżno szukać. Z obecnie zwiedzanych wnętrz na pewno był w kaplicy Świętego Antoniego. Wielkoformatowe fotografie zachowanych grafik umożliwią spacer tamtą już nieistniejącą, a jakże piękną trasą - powiedziała Bogucka.

Będzie można się też dowiedzieć, jak wyglądał ceremoniał zwiedzania. Jednym z jego elementów był wpis do księgi zwiedzających. Początkowo turystów wpisywali urzędnicy, potem wpisywali się osobiście turyści i dzięki temu muzeum jest w posiadaniu księgi z autografem Fryderyka Chopina. Austriacy nazywali ją Księgą Obcych.

Podziemny pomnik kompozytora stanie 135 metrów pod ziemią. W zamierzeniu władz muzeum, będzie przypominał o sławnym kompozytorze - ikonie Polski w świecie, jego obecności w kopalni, a także jego muzyce, która nie zna granic.

Odsłonięcie pomnika oraz wystawy odbędzie się 9 października. Wtedy również odbędzie się koncert "Chopin symfoniczny", kończący muzyczną część projektu "Chopin w 3 odsłonach". Podczas poprzednich dwóch koncertów prezentowano muzykę Chopina. Specjalnie dla tego koncertu - trzech muzyków z Polski, Francji i Wielkiej Brytanii skomponowało utwory, dla których punktem wyjścia były dzieła Chopina.

Organizatorami projektu są: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, Kopalnia Soli "Wieliczka" i Polskie Towarzystwo Straussowskie. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Małopolskiego.źródło: PAP/podroze.onet.pl
zdjęcie: kopalnia.pl

Komentujesz: Wieliczka: nowa atrakcja w kopalni

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: chopin, wieliczka, kopalnia, pomnik


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie