Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO


28-11-2012


Prace inspirowane urodą zabytków słowackiego Bardejova i Solivaru oraz Wieliczki zaprezentuje wystawa „Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO” w ekspozycji Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka w kopalni soli.


Obrazy powstały w czasie XIII Międzynarodowego Pleneru Malarskiego Artystów Niepełnosprawnych. Muzeum zaprasza do zwiedzania wystawy od 30 listopada 2012 r. do 30 stycznia 2013 r.


Po raz pierwszy w tym roku, uczestnicy pleneru szukali inspiracji poza granicami Polski na Słowacji w Bardejovie i Solivarze. Tradycyjnie malowali też w Wieliczce. Powstałe obrazy przedstawiają piękną architekturę Bardejova. Zwraca uwagę rynek otoczony uroczymi, barwnymi kamieniczkami z renesansowym ratuszem czy gotycką bazyliką św. Idziego. Skłania do refleksji klimat tajemniczych zaułków, a także efektowny pierścień starych murów obronnych. Warto dodać, że Bardejov został wpisany na listę UNESCO w 2000 roku a kopalnia w Wieliczce znajduje się na niej od 1978 r.


Obiektami najczęściej malowanymi w Wieliczce był Zamek Żupny, Kościół św. Klemensa oraz najstarszy, właśnie udostępniony turystom, szyb Regis. Natomiast w Solivarze inspirowały miejsca, w których od wieków dobywano i warzono sól.


Wystawa prezentuje 118 prac wykonanych przez 46 uczestników pleneru m.in. z: Lublina, Słupska, Krosna, Starachowic, Wałbrzycha, Katowic, Sosnowca, Łodzi, Krakowa oraz ze Słowacji.
Wystawa będzie czynna od 30 listopada 2012 r. do 30 stycznia 2013 r. w Muzeum w kopalni, a następnie zostanie zaprezentowana w Bardejovie.


Więcej informacji na stronie www.muzeum.wieliczka.pl


Komentujesz: Wieliczka i Bardejov na liście UNESCO

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: wieliczka, muzeum żup krakowskich, kopalnia soli


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie