Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Więcej zieleni w Warszawie

13-11-2009

 

Ponad 15 tys. roślin przybędzie tej jesieni w Warszawie. Wśród nowo sadzonych drzew dominować będą klony, lipy i platany, które wykazują dużą odporność na zanieczyszczone spalinami powietrze. Pojawią się też ozdobne drzewa owocowe takie jak wiśnie czy grusze - poinformowałarzeczniczka Zarządu Oczyszczania Miasta Iwona Fryczyńska.


Nowe drzewa mają uzupełnić szpalery już rosnących, dlatego posadzone zostaną także kasztanowce (atakowane w Polsce przez szrotówka kasztanowcowiaczka, gatunek motyla niszczącego ich liście - PAP). Fryczyńska podkreśliła jednak, że miasto od kilku lat walczy z tym szkodnikiem.


W niektórych miejscach, np. ze względu na bliskie sąsiedztwo jezdni, posadzenie drzew nie jest możliwe. Tam sadzone mają być krzewy. Barwne kompozycje z krzewów ZOM zamierza stworzyć m.in. przy ul. Saskiej - obok zielonych berberysów posadzone zostaną ogniki z pomarańczowymi owocami. Przy ul. Senatorskiej powstać ma kompozycja z bukszpanu, uzupełniona trawą i żwirem - nawiązujące stylem do sąsiedniej zabudowy Pałacu Mniszchów. Ozdobne trawy i róże pojawią się zaś przy ul. Abrahama, a zielono- i czerwononolistne berberysy - przy ul. Kondratowicza.


Zarząd Oczyszczania Miasta zamierza posadzić 765 drzew i 14,4 tys. krzewów. W ubiegłym roku było ich ponad czterokrotnie więcej - 1063 drzewa i 63 tys. krzewów. "Na zarządzanym przez nas terenie, czyli głównie wzdłuż ulic, nie ma gdzie sadzić drzew. Nowe sadzone są w miejscu, gdzie wycięto poprzednie" - wytłumaczyła Fryczyńska.


Spadek liczby sadzonych krzewów spowodowany jest zaś skromniejszymi niż w roku ubiegłym środkami, które ZOM otrzymał z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. "Wnioskowaliśmy o dwa miliony złotych, dostaliśmy tylko milion" - powiedziała rzeczniczka.


 

źródło: PAP/podroze.onet.pl


Komentujesz: Więcej zieleni w Warszawie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie