Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Wesele na Kujawach


03-09-2012


9 września, w godz. 15.00–18.00 w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce odbędzie się kolejny festyn folklorystyczny z cyklu „Z życia dawnej wsi”. Tym razem tematem przewodnim festynu będzie „Wesele na Kujawach”.

Impreza folklorystyczna „Wesele na Kujawach” opowie, jak ważny w tradycyjnej społeczności wiejskiej był obrzęd weselny. Społeczna akceptacja związku małżeńskiego dokonywała się w obecności mieszkańców wsi, a jej najważniejsze akty na oczach zaproszonych gości.

Na całość obrzędu składały się liczne zwyczaje i praktyki, których dopełnienie było bardzo ważne, budziło też ciekawość i wyzwalało emocje. Ucztę weselną poprzedzały takie wydarzenia, jak swaty nazywane na Kujawach „rainami”, następnie „oględziny” skupiające uwagę na sprawach majątkowych przyszłych małżonków, wreszcie „zdawiny”, czyli zaręczyny nazywane też „zrękowinami” lub „pierścionkami”. Właśnie „zdawiny”, które rozpoczynały oficjalny przebieg obrzędu weselnego zobaczymy w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Kruszynioki” działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kruszynie.

Inscenizację uczty weselnej z kulminacyjnym momentem oczepin przedstawi Zespół Folklorystyczny „Kujawy Bachorne Nowe” z Osięcin, działający przy tutejszym Gminnym Ośrodku Kultury. Dzięki obu przedstawieniom widzowie poznają kujawską gwarę, taniec, muzykę i śpiew, dowiedzą się, dlaczego młodej parze po powrocie z kościoła rzucano na próg kożuch, a pannie młodej podawano dziecko. Jaką symbolikę kryje w sobie zielona „jabłoneczka” zatykana w bochen chleba i ustawiana przed panną młodą na weselnym stole? Jakie obrzędowe znaczenie miały tradycyjne oczepiny i tańce następujące po nich? Jak przystało na dobre kujawskie wesele, nie zabraknie ludowej muzyki, także w wykonaniu Zespołu Folklorystycznego „Dębowiacy” z Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sompolnie.

W trakcie imprezy, w skansenowskich zagrodach, warsztatach rzemieślniczych, przy stoiskach wystawców odbywać się będą liczne pokazy, m.in. prac rzemieślniczych —kowalskich i garncarskich; zajęć domowych — wyrobu sera, twarogu i masła, lania świeć czy tłoczenia oleju. Dzieci zachęcane będą do brania udziału w zajęciach edukacyjnych dotyczących ozdabiania tradycyjnych elementów stroju ludowego – fartuszków i rogatywek, a dorośli do prac gospodarskich — młócenia zboża, otłukiwania kaszy w stępach, mielenia mąki.

Festyn zorganizowany jest w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku organizowane są pod hasłem „Tajemnice codzienności”. Wstęp bezpłatny.

 

Źródło: informacja prasowa


Komentujesz: Wesele na Kujawach

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: kłóbka, kujawsko-dobrzyński park etnograficzny


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie