Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Weekendowe atrakcje w Wilanowie


17-09-2010


Warsztaty, podróże w karecie Jana III Sobieskiego i grę terenową pozwalającą poznać Trakt Królewski, którym Jan III zmierzał z Zamku Królewskiego do swej wilanowskiej rezydencji, zaplanowało na weekend Muzeum Pałac w Wilanowie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce odbywają się po raz osiemnasty; ich pierwsza odsłona odbyła się 11-12 września, drugą zaplanowano na 18-19 września.

Jedną z instytucji, która w ten weekend włączy się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa, jest Muzeum Pałac w Wilanowie. Zaplanowano m.in. warsztaty dla dzieci pt. "Papier papierowi nierówny". Będzie można dowiedzieć się, w jaki sposób pozyskiwano papier na druki ulotne, kiedy minęła era kosztownego papirusu i pergaminu, wprawiona w ruch zostanie prasa drukarska.

Będzie można zwiedzić wszystkie królewskie komnaty pałacu, m.in. pokój sypialny Jana III Sobieskiego, bibliotekę, wielką sień. Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jaka była ulubiona książka Jana III Sobieskiego i w co się ubierał.

Otwarte warsztaty odbędą się też na dziedzińcu Pałacu. Zaplanowano m.in. podróże w karecie Jana III Sobieskiego, w trakcie których dzieci poznają skład familii króla Jana, dowiedzą się, czym się jeździło po dawnej Polsce, dokąd podróżowała para królewska i jak wyglądała mapa Europy w XVII wieku.

Zaplanowano też eko-wycieczki; podczas wypraw po Parku Wilanowskim spacerowicze będą wymieniać się pomysłami na wykorzystywanie darów natury w codziennym życiu dawniej i dziś.

Odbędzie się też gra terenowa, która pozwoli uczestnikom poznać Trakt Królewski, wiodący z Zamku Królewskiego do podmiejskiej rezydencji Jana III w Wilanowie. Gracze będą mogli też wcielić się w rolę detektywa i pomóc znaleźć zaginiony projekt architektoniczny Pałacu w Wilanowie.

Dla amatorów rowerowych przejażdżek przygotowano przyrodniczo-historyczną wycieczkę rowerową do rezerwatu przyrody w Morysinie, w czasie której uczestnicy zobaczą jego najpiękniejsze zakątki.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa 2010 jest Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków, a patronem - minister kultury Bogdan Zdrojewski.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie kraje członkowskie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych.

Szczegółowe informacje na www.wilanow-palac.pl


źródło: PAP/przewodnik.onet.pl

Komentujesz: Weekendowe atrakcje w Wilanowie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie