Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Majówkowe atrakcje w Bałtowie20-04-2011


Zagadki z dinozaurem w tle, spływ tratwą czy Zwierzyniec Bałtowski. Tego mogą spodziewać się turyści, którzy majówkę postanowią spędzić w Bałtowie. Nie będzie to jednak zwykłe odwiedzenie kolejnego JuraParku. Dzięki prehistorycznym jaszczurom, odkryć można będzie tajemnicę sprzed milionów lat. I to w nieszablonowy sposób. Mowa o questingu.


Bałtów to niewielka miejscowość w województwie świętokrzyskim, położona wokół malowniczego Przełomu Rzeki Kamiennej. Meandrujący nurt odkrył warstwy tzw. mezozoicznego obrzeża Gór Świętokrzyskich, w których ślady pozostawiły dinozaury. Odkryty na szczycie skały zwanej Czarcią Stopką, trop allozaura zaczął nową erę w dziejach Bałtowa, dając tym samym początek JuraParku. Znajdują się w nim naturalnej wielkości rekonstrukcje stanowiące fascynującą ilustrację dziejów Ziemi.


Kolejne, autentyczne tropy dinozaurów, w tym między innymi roślinożernego stegozaura, zobaczyć można w lessowym wąwozie zwanym Żydowskim Jarem, położonym nieopodal bałtowskiego młyna wodnego. To właśnie one stały się inspiracją do powstania jednego z pierwszych w Polsce questów (nieoznakowanych szlaków).


Wspinaj się w górę – tam jest morza ślad, Otoczak tkwi w skale, co ma wiele lat.
Odwróć się do tyłu, na skale jest mój znak,
Uciekający dinozaur zostawił swój _ _ _ _


To fragment pierwszego questu, jaki powstał w Bałtowie. Podążając śladami historii w Żydowskim Jarze, tropiąc hasła, odkryć można tajemnicę sprzed milionów lat. W otoczeniu wysokich ścian wąwozów możemy zetknąć się z tropami dwumetrowych dryomorfonów. Spacer ten, to także możliwość kontaktu z żywą przyrodą poprzez wędrówkę w głębokich wąwozach lessowych tworzących niezapomniany klimat. W wierszowanych zagadkach zamknięta została pasja, która stała się inspiracją do tego, aby przystanąć na moment i poszukać ciekawych historii, zmierzyć się z tajemnicami, włączyć emocje. O to m.in. chodzi w questingu, określanym mianem turystyki z zagadkami, odkrywaniem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.


Na mniej aktywnych turystów czekają wygodne autobusy, które obwożą gości po zlokalizowanym na wzgórzu Bałt, Zwierzyńcu Bałtowskim. Tu na powierzchni 40 hektarów zgromadzono różne gatunki zwierząt, a wśród nich m.in. lamy, alpaki, jelenie Dybowskiego, daniele, muflony, owce kameruńskie, dziki oraz wielbłądy.


W dolnym zwierzyńcu można zaś podziwiać bardziej egzotyczne gatunki: szopa pracza, skunksa, ostronosa, aguti, hieny oraz ptactwo: papugi, żurawie, ibisy i ozdobne bażanty. W okolicy warto także zobaczyć zespół pałacowy z przełomu XIX i XX wieku oraz odnaleźć niewielkie jaskinie, odkryte przez polskiego paleontologa, Gerarda Gierlińskiego.


Informacje praktyczne:

Gdzie: Żydowski Jar, Bałtów, woj. świętokrzyskie. Początek wyprawy na parkingu, koło zajazdu przy Żydowskim Jarze.

Jak dojechać: Bałtów leży przy drodze woj. nr 754, między Ostrowcem Świętokrzyskim a Solcem nad Wisłą.

Czas przejścia: ok.40 min.


Komentujesz: Weekend z dinozaurem w Bałtowie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: świętokrzyskie, park jurajski, bałtów, questing, poszukiwanie skarbów


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • carbon1

    Bardzo dobry artykuł o niezwykle ciekawym miejscu dla dużych oraz małych. Każdy kto przejeżdża przez ten region Polski powinien udać się do Bałtowa. Muzeum mineralogiczne ze wspaniałymi...

    carbon1

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł