Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warsztaty archeologiczne w Żmijowiskach09-08-2011


Siódma edycja Warsztatów Archeologii Doświadczalnej odbędzie się w dniach 16 - 28 sierpnia 2011 w Grodzisku Żmijowiska. Na uczestników czekają m.in. takie wyzwania jak: budowa pieca garncarskiego, wytwarzanie glinianych naczyń, poznanie technik odlewniczych metalu połączone z wytwarzaniem ozdób z metali kolorowych oraz próby obróbki kości i rogu.


Archeolodzy i goście warsztatów zmierzą się z zadaniem zbudowania pieca garncarskiego wzorowanego na wczesnośredniowiecznym znalezisku z Perespy oraz doświadczeniach z pierwszej próby takiej budowy z roku 2009. Doświadczenie można zdobyć w pracowni garncarskiej, gdzie pod okiem Marty Wasilczyk - garncarza i pedagoga, powstawać będą gliniane garnki typu "chodlikowskiego".


Tajniki kowalskiej obróbki metalu ujawni fascynatom sztuki Hefajstosa" Piotr Konieczny. Uczestnicy jego zajęć zobaczą, jak wytwarza się ozdoby z metali kolorowych za pomocą technik odlewniczych. W związku z ostatnimi odkryciami wykopaliskowymi spróbują również sprawdzić, jak we wczesnym średniowieczu wytwarzano szklane paciorki.


Piotr "Sasza" Kowalski podejmie próby obróbki kości i rogu - reliktów znajomości tego rzemiosła dostarczyły ostatnie sezony wykopalisk w Żmijowiskach.


W warsztatach mogą wziąć udział osoby pełnoletnie lub młodzież pod opieką dorosłych. Za jeden dzień uczestnictwa należy zapłacić 10 złotych. W ramach tej opłaty organizatorzy zapewniają materiały niezbędne do eksperymentów, wiedzę instruktorów, możliwość korzystania z obiektów i urządzeń skansenu archeologicznego w Żmijowiskach i pamiątkową Kartę Uczestnictwa w Warsztatach. Osoby i grupy, które dysponują namiotami historycznymi, mogą nieodpłatne biwakować przy grodzisku. Swoistą atrakcję stanowią tam m.in. "historyczne warunki sanitarne" - rekonstrukcja średniowiecznej latryny.


Położona w gminie Wilków wieś Żmijowiska znajduje się 16 km od Kazimierza Dolnego.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce

Fot. muzeumnadwislanskie.pl


Komentujesz: Warsztaty archeologiczne w Żmijowiskach

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: grodzisk Żmijowiska, warsztaty archeologiczne


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie