Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawskie lotnisko gotowe na Euro 201203-09-2011


Na Lotnisku Chopina w Warszawie zakończono remont jednej z dwóch dróg startowych. Modernizacja pasa startowego o długości 2800 metrów pozwala na podniesienie efektywności obsługi ruchu lotniczego przez port lotniczy oraz zwiększa poziom bezpieczeństwa wykonywanych na nim operacji lotniczych. Oddanie do użytku tej inwestycji oznacza zakończenie rozbudowy i modernizacji warszawskiego lotniska w ramach przygotowań do Euro 2012.


W czerwcu 2012 roku w trakcie piłkarskich Mistrzostw Europy spodziewany jest największy ruch lotniczy w historii kraju. W dniu najbardziej atrakcyjnych rozgrywek piłkarskich, jak na przykład mecz półfinałowy w Warszawie, liczba obsługiwanych na lotnisku pasażerów może osiągnąć nawet 30 tysięcy.


Remont jednej z dróg startowych obejmował wymianę nawierzchni wraz z podbudową, modernizację instalacji technicznych oraz zamontowanie nowego oświetlenia osi pasa i jego krańców. Prace trwały od lipca 2010 roku i zostały zakończone 27 sierpnia 2011. W ich wyniku zwiększyła się nośność i wytrzymałość drogi startowej.


W ramach przygotowań do Euro 2012 na warszawskim lotnisku realizowana była ponadto budowa nowych dróg dojazdowych oraz budowa nowego terminalu – tzw. pirsu południowego, który został oddany do użytku 8 sierpnia 2011 roku. Po zakończenie prac modernizacyjnych Lotnisko Chopina jest w stanie obsłużyć 5000 przylatujących i 3800 odlatujących pasażerów oraz 42 operacje lotnicze na godzinę. Dla porównania, w 2009 roku, przed modernizacją, przepustowość lotniska wynosiła 3750 obsługiwanych na godzinę pasażerów przylatujących, 2340 odlatujących i 36 operacji lotniczych.


- Z transportu lotniczego skorzysta ponad połowa z miliona zagranicznych kibiców i turystów, którzy odwiedzą w trakcie Euro 2012 Polskę – mówi Rafał Marczewski, Koordynator Krajowy ds. Lotnisk w spółce PL.2012.

- Modernizacja lotnisk we wszystkich 4 Miastach Gospodarzach Turnieju, czyli w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu, wpłynie na podniesienie jakości świadczonych na nich usług, zwiększenie ich przepustowości, co w efekcie przełoży się na wzmocnienie pozycji rynkowej tych portów lotniczych w Europie Środkowej i ich rozwój biznesowy.


Źródło: PL.2012


Komentujesz: Warszawskie lotnisko gotowe na Euro 2012

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, lotnisko chopina, euro 2012, okęcie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie