Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa: zamknięto część Muzeum Narodowego19-10-2010


Wyłączenie części muzeum ze zwiedzania traktujemy jako zabieg tymczasowy - zapewnia dyrekcja Muzeum Narodowego w Warszawie w przesłanym PAP komunikacie. Od poniedziałku do odwołania nie można podziwiać eksponatów, umieszczonych w siedmiu stałych galeriach Muzeum Narodowego. Powodem zamknięcia części Muzeum dla zwiedzających jest sytuacja finansowa placówki.

Jak podkreśla w piśmie dyrekcja Muzeum, resort kultury został oficjalnie powiadomiony o trudnej sytuacji Muzeum 31 sierpnia. "W naszym piśmie zaznaczyliśmy, że brak pomocy ze strony resortu może spowodować konieczność zamknięcia części Muzeum z uwagi na brak środków na pokrycie bardzo wysokich kosztów ochrony ponoszonych przez MNW - ok. 600 tys. zł miesięcznie".

"Do tej pory nie otrzymaliśmy ze strony Ministerstwa odpowiedzi na wspomniane pismo" - czytamy w komunikacie.

Dyrekcja Muzeum zwraca też uwagę, że zamknięcie Muzeum dla zwiedzających nie jest precedensem. "W ubiegłym roku MNW w całości było zamknięte w okresie letnim. Zarówno dziennikarze, jak też wypowiadające się w prasie osoby, wypierają pamięć o tamtym wydarzeniu" - napisano w piśmie.

Dyrekcja Muzeum wyraża jednocześnie "głębokie ubolewanie z powodu wyłączenia części ekspozycji dla zwiedzających i przeprasza wszystkich, którzy z tego powodu doświadczają dyskomfortu i czują się rozczarowani".

"Mamy jednak nadzieję, że obecna sytuacja nie potrwa długo. Wyłączenie części Muzeum ze zwiedzania traktujemy jako zabieg tymczasowy. Jednocześnie informujemy, że wystawy czasowe, a także wszystkie zapowiedziane wydarzenia, wizyty wcześniej umówionych grup, w tym szkolne lekcje muzealne, będą przebiegały zgodnie z planem" - podkreślono. Także - jak zapewniono - rozpoczęte przez Muzeum remonty, finansowane z wyodrębnionej dotacji na wydatki majątkowe (3,8 mln. zł), nie są zagrożone i będą realizowane zgodnie z planem.

Zdementowano również pojawiające się w prasie informacje o tym, że w kasie MNW brakuje 4 milionów złotych. "Obecne zadłużenie wynosi niecałe ponad 2,5 mln zł. Podnoszony zarzut o nieprzejrzystości finansów Muzeum jest absurdalny. Sprawozdanie finansowe jest corocznie publikowane w Monitorze Polskim +B+ po uprzednim zbadaniu przez biegłego księgowego i zatwierdzeniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego" - czytamy.

Dyrekcja Muzeum zwraca też uwagę, że placówka zaplanowała w roku 2010 wydatki w wysokości 47 mln zł, ale dotacja MKiDN nie pokrywa tych planów. Jak podkreślono Muzeum otrzymuje systematycznie zmniejszone dotacje podstawowe: w 2008 było to 31,5 mln zł, w 2009: 30,3 mln zł, w 2010: 28,9 mln zł. Planuje się też zmniejszenie dotacji na rok 2011 do kwoty 28,4 mln zł.

"Tegoroczna dotacja została co prawda powiększona, ale są to środki przeznaczone na bardzo określone cele: konserwacja Bitwy pod Grunwaldem Jana Matejki, wystawa +Chopin: Ikonosfera romantyzmu+ etc. i nie mogą być użyte na wydatki bieżące, w tym ochronę ekspozycji. Także środki pochodzące od sponsorów (w 2010 roku większe o połowę w stosunku do roku poprzedniego) nie mogą być użyte do innych niż wskazane przez sponsora celów, a więc - na przykład - na pilnowanie ekspozycji" zastrzeżono.


źródło: PAP/podroze.onet.pl
zdjęcie: www.mnw.art.pl - Salomon van Ruysdael, Droga wśród wydm, 1631, olej na desce, 46 x 74 cm, nr inw. Dep.2639Komentujesz: Warszawa: zamknięto część Muzeum Narodowego

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie