Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa: wspinaczka po ścianie

 

 04-02-2010

 

Jeśli marzy się wam wspinaczka po oblodzonych stokach, nie musicie jechać na wyprawę w góry. Warszawski Żerań przygotował wyjątkową ofertę dla miłośników zimowych sportów ekstremalnych. Na silosach na terenie ośrodka 2 Wieże powstała sztuczna lodowa ścianka wspinaczkowa.

 


Na silosie znajdują się dwa stanowiska wspinaczkowe. Przy pierwszym jedna z osób się wspina, a druga ją asekuruje. Przy drugim stanowisku rolę asekuracyjną pełni specjalna maszyna. Bilety wstępu kosztują 25 zł (z osobą asekurującą) i 30 zł (wspinaczka solowa).


Co trzeba było zrobić, by uszczęśliwić miłośników zimowych sportów ekstremalnych? Tak naprawdę niewiele: mieć dobry pomysł, kilka dni silnych mrozów i tysiące litrów wody.


- To naprawdę nic skomplikowanego - potwierdza Przemek Bucharowski, jeden z pomysłodawców projektu. - Po prostu polewaliśmy jeden z bliźniaczych silosów przez kilka godzin wężem ogrodowym. Dochodzące do -25 stopni C mrozy zrobiły resztę i w ten sposób na konstrukcji powstała kilkudziesięciocentymetrowa warstwa lodu. Trzeba było dodać jeszcze zabezpieczenia i można zaczynać - śmieje się Przemek.


Pierwsza lodowa ścianka powstała na Żeraniu rok temu jako jedyny taki obiekt w Polsce. - W 2009 r. miała aż 25 metrów wysokości. Ze względów bezpieczeństwa w tym roku jest dużo niższa - wyjaśnia Przemek Bucharowski.


W tym roku amatorzy zimowych wspinaczek mają do dyspozycji "tylko" sześciometrową ściankę. Mimo to przyciąga mnóstwo zapaleńców z całego kraju. I nic tym dziwnego - to jedyna ścianka do wspinaczki lodowej w Polsce.


Twórcy ośrodka 2 Wieże planowali stworzenie całorocznej sztucznej ścianki lodowej. Niska temperatura byłaby utrzymywana za pomocą agregatu, jednak, jak sami wyjaśniają, przewidywane koszty były by zbyt duże.


A więc zachęcamy wszystkich miłośników ekstremalnych sportów zimowych, by odwiedzili 2 Wieże zimą. Doświadczenie nie ma znaczenia: to miejsce zarówno dla tych, którzy opanowali już techniki wspinaczkowe, jak i tych, którzy nie mają o niej żadnego pojęcia.


Dla początkujących już w weekend ruszają specjalne warsztaty. W ciągu godziny zajęć uczestnicy będą zapoznawać się ze sprzętem używanym podczas wspinaczki lodowej, technikami bezpiecznego poruszania się w lodzie, a potem spróbują swoich sił na lodowej ścianie.

 

źródło: PAP/turystycznapolska.pl


Komentujesz: Warszawa: wspinaczka po ścianie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie