Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa w ilustracjach prasowych 1870-189816-08-2011


Sceny z życia codziennego stolicy schyłku XIX w. można obejrzeć podczas wystawy "Warszawa w ilustracjach prasowych 1870-1898"., która dostępna jest do zwiedzania od poniedziałku w Galerii Plenerowej na Krakowskim Przedmieściu.


Na wystawę składają się 23 plansze ze skanami 46 rycin, pochodzących z warszawskiej prasy końca stulecia. Grafiki pochodzą z prasy, która w tamtym czasie ukazywała się w Warszawie. Były to m.in. "Tygodnik Ilustrowany", "Słowo", czy "Kłosy". Autorami rycin byli znani malarze i graficy tamtych czasów, jak np. Julian Fałat, Józef Pankiewicz, Maksymilian Gierymski czy bracia Henryk i Ksawery Pillati.


- Chcieliśmy zaakcentować piękno tamtych obrazów, oraz przypomnieć współczesnym mieszkańcom postaci ich twórców - wybitnych, a dziś nieco zapomnianych artystów – przyznała Magdalena Pęzińska z Archiwum Urzędu m. st. Warszawy, która wspólnie z Ewą Moskwą przygotowała wystawę.


Na rycinach, zwiedzający będą mogli przyjrzeć się życiu miasta i jego mieszkańców, oraz przemianom jakie dokonywały się wtedy w Warszawie. Zwiedzający zobaczą więc np. bal w sali ratusza, renowację kolumny Zygmunta oraz roboty kanalizacyjne na ulicy Marszałkowskiej.


- To był czas dynamicznego rozwoju stolicy. W roku 1875, prezydentem Warszawy został rosyjski generał, Sokrates Starynkiewicz, który rozpoczął zakrojony na szeroką skalę program modernizacji miasta. Rozwijała sie kolej żelazna i żegluga na Wiśle. Przede wszystkim jednak, Starynkiewicz doprowadził do stworzenia sieci wodociągowo - kanalizacyjnej w mieście. Była to wielka kosztowna inwestycja i mieszkańcy nierzadko szydzili z niej, stąd na wystawie będą też rysunki satyryczne - dodają organizatorzy.

 

Według organizatorów, na zaprezentowanych grafikach będzie można zobaczyć "dwa oblicza miasta" - z jednej strony modernizowanej na wzór europejski metropolii, a z drugiej - miasta często jeszcze nieróżniącego się bardzo od wsi. Dlatego na zgromadzonych na wystawie grafikach przedstawione będą np. żniwa na terenie dzisiejszego Rakowca, czy owce, pasące się na dzisiejszej ulicy Czerniakowskiej.


Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do końca sierpnia.


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Komentujesz: Warszawa w ilustracjach prasowych 1870-1898

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, wystawa fotografii, krakowskie przedmieście, galeria plenerowa


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie