Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Śladami Marii Skłodowskiej-Curie26-10-2011


28 października, o godz. 12.00, w Warszawie nastąpi otwarcie Ścieżki Śladami Marii Skłodowskiej-Curie. W programie zaplanowano m.in.: spotkanie z artystami i organizatorami, prezentację instalacji, a dla chętnych przejazd rikszami po pierwszym etapie Ścieżki.


Od najbliższego piątku, u zbiegu Marszałkowskiej i Królewskiej będzie można rozpędzić dwa Rowery Atomowe. Natomiast na Krakowskim Przedmieściu przy bramie Uniwersytetu stanie wielka Ręka Marii trzymająca rad, autorstwa grupy Odnowa. Tuż obok, u zbiegu z Karową, za sprawą One-Line, w gąszczu układu okresowego, będzie można odszukać rad i polon – pierwiastki odkryte przez Skłodowską-Curie. Na dziedzińcu Politechniki Warszawskiej stanie zaś Akcelerator cząstek zrealizowany według projektu Andrzeja Hunzviego. Praca ta ma dowodzić, jak ważny wkład w rozwój nauk ścisłych wniosła uczona.


Maria Skłodowska-Curie była wybitną, ale przede wszystkim nieszablonową osobą, wyprzedzającą swą epokę. Dlatego pomysłodawcy projektu postanowili w nietypowy sposób uczcić zarówno kończący się właśnie Rok Marii Skłodowskiej-Curie, a także przypadające na 7 listopada 144. urodziny pochodzącej z Warszawy uczonej. W miejscach związanych z jej warszawską biografią będzie można podziwiać sukcesywnie stawiane rzeźby miejskie i inne instalacje artystyczne. Do projektu zaproszono kilkunastu artystów – malarzy, grafików, architektów i designerów. Każdemu dano wolną rękę w kwestii doboru środków artystycznego wyrazu. W efekcie powstanie kilkanaście bardzo różnorodnych stylistycznie projektów, które łączy opowieść o tym, jak ciekawą postacią była Skłodowska-Curie.


Kolejna instalacje, w tym m.in.: gigantyczna kolba laboratoryjna, totem informacyjny czy też wielkie siedziska biblioteczne, zostaną odsłonięte w listopadzie. Aby je odnaleźć, trzeba wykazać się wiedzą o warszawskim życiorysie noblistki lub skorzystać z podpowiedzi na stronie www.sklodowska.um.warszawa.pl.


Wszystkie miejskie rzeźby poświęcone Skłodowskiej-Curie, a także powstałe wiosną murale, stworzą Ścieżkę Śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Warszawie, którą będzie można zwiedzać do końca listopada 2011 roku.


Źródło: Dziennik Turystyczny


Komentujesz: Warszawa: Śladami Marii Skłodowskiej-Curie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, ścieżka edukacyjna, skłodowska-curie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie