Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa: muzeum w kamienicy

10-07-2009

 

W stołecznej kamienicy w al. Niepodległości 159 mieszkał Jan Bytnar "Rudy", bohater "Kamieni na szaniec". 86-metrowe mieszkanie i pamiątki po nim chce teraz odkupić miasto - pisze "Życie Warszawy".

 

- Chcemy zorganizować w tym mieszkaniu miejsce, w którym młodzi będą mogli uczyć się o Szarych Szeregach. Pokażemy, jak wyglądał dom warszawskiej inteligencji w czasach międzywojennych i okupacji. Ma to być także miejsce spotkań harcerzy. Może zacząć działać zaraz po dopełnieniu formalności - mówi gazecie Małgorzata Naimska, wicedyrektor Biura Kultury w ratuszu. - Znajdzie się w nim część Muzeum Historycznego Warszawy.

 

Rada Warszawy zgodziła się przeznaczyć na wykup mieszkania rodziny Bytnarów 700 tys. zł. W czasie II wojny światowej w mieszkaniu przy al. Niepodległości 159 odbywały się konspiracyjne spotkania, tajne komplety i zbiórki młodzieży harcerskiej. Mieszkanie do dziś wygląda prawie tak samo jak wtedy. Stąd gestapo wywlekło Janka Bytnara i jego ojca. Zostali aresztowani 23 marca 1943 r. - przypomina "ŻW".

 

źródło:PAP/podroze.onet.plKomentujesz: Warszawa: muzeum w kamienicy

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie