Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa: Można budować wieżowce wokół PKiN


10-11-2010


Na ostatniej sesji przed wyborami stołeczni radni uchwalili nowy plan zagospodarowania przestrzennego Placu Defilad. Od obowiązującego - uchwalonego w podobnych okolicznościach cztery lata temu - różni się głównie tym, że pozwala na budowę pięciu wieżowców wokół PKiN.
Za uchwaleniem nowego planu głosowało 31 radnych, 7 było przeciwnych, 2 osoby wstrzymały się od głosu. Plan zakłada m.in. powstanie pięciu wysokich budynków, krytego dachem bulwaru i pawilonu, w którym ma się znaleźć dworzec rowerowy. Ze starego planu pozostawiono m.in. gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej i podobny, po drugiej stronie placu. Pierwotnie miało się w nim znaleźć centrum handlowe przeniesione z KDT. Co znajdzie się w nim ostatecznie, wciąż nie wiadomo.

"Należało zrealizować stary plan"

W ocenie stołecznego ratusza plan z 2006 roku, który postulował niską zabudowę wokół PKiN nie sprawdził się. Od tego czasu nie zgłosił się ani jeden inwestor, który chciałby cokolwiek w tym miejscu zbudować.

Zdaniem wiceszefa komisji ładu przestrzennego Tomasza Zdzikota (PiS) wszystkim władze miasta źle zrobiły uchwalając nowy plan. - Poprzedniemu planowi nie dano szansy - ocenił w "Miejskim Reporterze" radny. I zaznaczył, że nowy plan nie został dopracowany. - W większości przypadków uwag do niego nie przyjęto, bo są sprzeczne z koncepcją. Tłumacząc z urzędniczego na ludzki: "nie", bo "nie" - twierdzi Zdzikot.


Skąd więc pośpiech przy uchwalaniu planu? - Długo trwały konsultacje społeczne w dzielnicy, a poza tym nie wiadomo, jaki będzie układ sił w nowej radzie miasta - zaznacza Piotr Kalbarczyk, radny PO

Więcej zieleni

Z kolei radny Dariusz Klimaszewski (SLD) ocenił, że nowy plan jest szansą na stworzenie nowego centrum. - Piesi odzyskują przestrzeń z kulturą i sklepami. Ta przestrzeń będzie żyła - mówił radny. - Poza tym zachowany zostanie park Świętokrzyski, po którym będzie można chodzić i deptać - dodał. Podkreślił, że plan zakłada też powiększenie parku (ratusz wycofał się z budowy wieżowca na jego terenie). Potwierdził to wiceprezydent Jacek Wojciechowicz. Podkreślał, że w porównaniu do poprzedniego planu, nowy dokument zakłada, że przy PKiN będzie o ok. 1 ha terenów zielonych więcej.

Plan jednak nie przeszedł bez poprawek. Radni zdecydowali, że będzie można zawieszać reklamy wielkoformatowe na Pałacu. - Ale tylko reklamujące imprezy miejskie czy organizowane przez dyrekcję PKiN-u - zaznacza Piotr Kalbarczyk.

Dworzec bez ścieżek rowerowych

Urbaniści o nowym planie wypowiadają się raczej pozytywnie. Nie brakuje jednak opinii, że zawiera on wiele niedoróbek. - Dworzec rowerowy umieszczony w tym projekcie powinien być węzłem łączącym czytelną siec ścieżek rowerowych w śródmieściu. Jednak takiej sieci nie ma - zauważa Grzegorz Buczek, urbanista.

Wysokościowce będą się obniżać

Nowy plan zakłada m.in. powstanie od strony ul. Emilii Plater trzech wysokich budynków. Dwa z nich - przy południowo-zachodnim narożniku PKiN - mają być od niego wyższe - ich planowana wysokość to 233 i 245 m (wysokość Pałacu do wierzchołka iglicy to 230 m, a bez niej - niecałe 168 m).

Trzeci budynek, najbliżej Parku Świętokrzyskiego, ma mieć wysokość od 208 do 220 metrów. Dwa wysokie - ale niższe od poprzednich - budowle mają powstać w drugiej linii zabudowy Al. Jerozolimskich, bliżej Pałacu. Jedna z nich ma być wysoka na 128 - 140 m, druga, bliżej ronda Dmowskiego, na 78 - 90 m. Najwyższe budynki będą stopniowo obniżać się od skrzyżowania ul. Emilii Plater i Al. Jerozolimskich. Dzięki takiej wysokości budynków i zwartej zabudowie gmach Pałacu ma przestać dominować nad miastem.

Niskie budynki - o wysokości 24 - 26 m - powstaną po południowej i wschodniej stronie PKiN. Zabudowa w tym rejonie ma nawiązać do wysokości już istniejących, przeciwległych pierzei Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.

662 mln ze sprzedaży działek

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstanie w północno-wschodnim narożniku Pl. Defilad. Gmach symetryczny do muzeum zaplanowano przy ul. Marszałkowskiej. Po jego wybudowaniu, przed głównym wejściem do Pałacu powstanie nowy miejski plac. Wzdłuż Al. Jerozolimskich projektanci zaplanowali bulwar. Do przedwojennej siatki ulic w rejonie PKiN mają nawiązywać nowe ulice - przedłużenie ul. Pankiewicza oraz ciągi piesze na przedłużeniu ulic Poznańskiej i Widok. Zniknąć mają pawilony wejściowe dworca "Warszawa-Śródmieście", który ma zostać połączony przejściem podziemnym ze stacją metra "Centrum".

Według przedstawionych przez ratusz wyliczeń, koszt realizacji planowanych dróg, przestrzeni publicznych i zmian podziemnej infrastruktury wyniesie 550 mln zł. Ze sprzedaży działek na Placu Defilad do budżetu miasta mają zaś wpłynąć 662 mln zł. - Przez ostatnie cztery lata określono źródła finansowania. Mają to być głównie kredyty i pożyczki - zaznaczył Tomasz Zdzikot.


źródło: www.tvnwarszawa.pl
foto: materiały inwestora

Komentujesz: Warszawa: Można budować wieżowce wokół PKiN

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie