Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Fundacja Marka Kamińskiego zaprasza na konferencję „Wisła XXI wieku”


26-11-2010


Wisła – królowa polskich rzek. To nie tylko slogan. Jednakże jest to królowa zapomniana i zaniedbana, która wymaga kompleksowej ochrony i rewitalizacji. Jaka jest naprawdę a jaka być powinna za 5 lat? Fundacja Marka Kamińskiego zachęca do konstruktywnej dyskusji decydentów i obywateli.

Można śmiało powiedzieć, że Wisła jest naszym narodowym bogactwem. A najcenniejsze jest w niej to, że jest dzika i nieprzewidywalna… Ta opinia Marka Kamińskiego opiera się o jego doświadczenia, obserwacje i liczne dyskusje prowadzone podczas dwóch kajakowych spływów biegiem Wisły. Piękno i różnorodność fauny i flory ekosystemu Wisły stawiają ją w czołówce dziedzictwa przyrodniczego Europy. To paradoksalna sytuacja.


Jest to efekt odwrócenia się Polaków od Wisły, który może zostać zaprzepaszczony, jeżeli nie zostanie stworzony kompleksowy plan działań na rzecz Wisły, uwzględniający kwestie ekologiczne, ekonomiczne i turystyczne. Dlatego Fundacja Marka Kamińskiego prowadzi dyskusję na temat przyszłości Wisły, której celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska i zawarcie go w liście intencyjnym “O współpracy przy kampanii na rzecz Wisły”.


Ważnym krokiem na tej drodze jest konferencja „Wisła XXIw. Szanse i zagrożenia 2010-2015.”, którą Fundacja organizuje pod koniec listopada. (www.konferencja-wisla.pl)


Wisła XXIw. – szanse i zagrożeniaNaszym zdaniem jedyną drogą do stworzenia planu działań na rzecz Wisły, a więc Polski, jest rozmowa – wysłuchanie specjalistów, reprezentantów różnych dziedzin, a potem krok po kroku stworzenie planu, obejmującego promocję, edukację, komercję, ekologię i naukę. Taka idea przyświeca Fundacji Marka Kamińskiego i planowanej konferencji. Wezmą w niej udział przedstawiciele 5 środowisk – władz samorządowych gmin nadwiślańskich, administracji państwowej, biznesu, organizacji pozarządowych i szkół wyższych. Spojrzą oni na Wisłę z punktu widzenia ekonomisty, ekologa, architekta, designera i marketingowca. Podczas dyskusji i warsztatów zostanie opracowane wspólne stanowisko, które będzie później implementowane przez przedstawicieli tych zróżnicowanych środowisk. Będzie to pierwszy krok na drodze do odpowiedzi na pytanie „Jaka ma być Wisła?”.


Ta odpowiedź nie jest łatwa, gdyż problemów związanych z gospodarką wodną jest niezwykle dużo. Na podstawie opracowania Ministerstwa Środowiska z 2008r. są to m.in. konflikty interesów interesariuszy obszarów dorzeczy, brak współdziałania instytucji, brak dostatecznego finansowania gospodarki wodnej, niedostateczna świadomość ekologiczna społeczeństwa czy brak legislacyjnych rozwiązań promujących proekologiczne działania.


Problemów jest wiele, jednakże warto o Wisłę walczyć, gdyż jest ona niesamowita i naprawdę warta poznania
– jak podkreśla Marek Kamiński.


Szczegółowe informacje na stronie www.kaminski.pl

Komentujesz: Warszawa: Konferencja Wisła XXI wieku

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, fundacja, marek kamiński, rzeka wisła, konferencja


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie