Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa: Kino na wodzie zaprasza w czwartki


12-08-2010


Muzeum Łazienek Królewskich podejmuje tradycję króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Co czwartek odbywać się tu będą seanse Kina na Wodzie. Projekcje pod gołym niebem przybliżą widzom losy wybitnych postaci kultury i sztuki. W programie m.in. "Zakochany Molier" Laurenta Tirarda. 27 sierpnia wyświetlony zostanie film "Jutro idziemy do kina", nawiązujący do 70. rocznicy wybuchu wojny.

Seanse będą odbywać się w czwartki - dwa ostatnie sierpnia i dwa pierwsze września - o godzinie 20.30. Jest to druga edycja wydarzenia, którego motywem przewodnim w tym roku są filmowe opowieści o królewskich dworach.

Na dużym ekranie w Amfiteatrze, niedaleko Pałacu na Wodzie, publiczność zobaczy wielkie damy polskiego kina: Jadwigę Smosarską, Jadwigę Barańską, Annę Seniuk i Beatę Tyszkiewicz w rolach słynnych historycznych postaci.

W programie znalazły się cztery kostiumowe produkcje: "Barbara Radziwiłłówna" w reżyserii Józefa Lejtesa (1936), "Hrabina Cosel" Jerzego Antczaka (1968), "Ojciec Królowej" Wojciecha Solarza (1979) oraz "Marysia i Napoleon" Leonarda Buczkowskiego (1966).

Film "Barbara Radziwiłłówna" (19 sierpnia) otrzymał prestiżowe wyróżnienie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1937 roku. W obsadzie znaleźli się m.in.: Jadwiga Smosarska (jako Barbara Radziwiłłówna), Witold Zacharewicz (Zygmunt II August) i Leokadia Pancewiczowa (Bona).

W "Hrabinie Cosel" (26 sierpnia) znakomitą główną rolę wykreowała Jadwiga Barańska. Partnerował jej Mariusz Dmochowski jako August II Mocny. W filmie zagrali również: Daniel Olbrychski, Ignacy Gogolewski, Władysław Hańcza, Leon Niemczyk i Bronisław Pawlik. Muzykę skomponował Waldemar Kazanecki.

W "Ojcu królowej" (2 września) rolę Marii Kazimiery zagrała Anna Seniuk, a w rolę Jana III Sobieskiego wcielił się Mariusz Dmochowski. Ponadto w filmie wystąpili: Jan Englert, Edmund Fetting, Wieńczysław Gliński, Emil Karewicz i Gustaw Lutkiewicz.

Beata Tyszkiewicz i Gustaw Holoubek stworzyli niezapomniany duet w "Marysi i Napoleonie" (9 września). Reżyser Leonard Buczkowski zdobył za ten film wyróżnienie na festiwalu w Barcelonie.

Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona do 600.

Organizatorami pokazów "Kino na Wodzie" są: Muzeum Łazienki Królewskie i Filmoteka Narodowa we współpracy z Telewizją Kino Polska.


źródło:warszawa.naszemiasto.pl/culture.pl

Komentujesz: Warszawa: Kino na wodzie zaprasza w czwartki

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie