Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa: festiwal filmów azjatyckich


20-10-2010


To już 4. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, prezentującego kinematografię z Azji. Impreza potrwa w Warszawie od 26 października do 1 listopada.

Filmy będą pokazywane w kinie Muranów i w KinoLab w CSW Zamek Ujazdowski.


Program tegorocznej edycji przedstawili dyrektor festiwalu Jakub Królikowski i koordynator programowy Thanh Quoc Nguyen. Jak tłumaczyli, filmy zostaną pogrupowane w trzy sekcje: "Taste of Korea", "Focus: Singapur" i "Nowe Kino Azji".

W sekcji "Taste of Korea" znajdzie się m.in. otwierający festiwal dramat "Sen" zrealizowany przez Kim Ki-duka, najbardziej znanego reżysera z Korei Południowej. To - według organizatorów festiwalu - "wysmakowane wizualnie dzieło przenoszące widzów w oniryczny świat skrajnych emocji, w którym wszystko staje się możliwe".

Kim Ki-duk ma w dorobku wiele prestiżowych nagród i nominacji. Zdobył m.in. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera na festiwalu w Berlinie (2004, za film "Samaria"), był nominowany do Złotej Palmy w Cannes (2007, za "Oddech") i do Złotego Lwa w Wenecji (2004, za "Pusty dom"). Przyznano mu nagrody krytyków filmowych FIPRESCI na festiwalach w Karlowych Warach (2002, za "Hae anseon") i w San Sebastian (2004, za "Pusty dom"). Jego dramat "Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna" (2003) walczył o główną nagrodę w Locarno.

W sekcji "Focus: Singapur" pokazane zostaną m.in. filmy "12 pięter" i "Mee Pok Man" - oba w reżyserii Erica Khoo. "12 pięter" (1997) to pierwszy film z Singapuru pokazany na festiwalu w Cannes; sportretowano w nim singapurskie społeczeństwo. "Mee Pok Man" (1995) to historia wielkiej miłości, rozgrywająca się w ciemnych zaułkach azjatyckiego miasta.

W sekcji "Nowe Kino Azji" publiczność obejrzy m.in. dwie produkcje tajskie: "Zwyczajną historię" i "Graceland" (reżyserem obu jest Anocha Suwichakornpong). Pierwsza to metafizyczny esej o kole życia, ludzkiej fizyczności i kondycji tajskiego społeczeństwa; druga - pierwszy film krótkometrażowy z Tajlandii zakwalifikowany do konkursu festiwalu w Cannes. W programie tej sekcji są też m.in.: film fabularny "Sun Spots", wspólna produkcja Chin i Hongkongu - mroczna historia miłosnego trójkąta, zrealizowana w malowniczych górskich krajobrazach Chin, oraz dokument "Wrogowie publiczni" (Kambodża/Wielka Brytania 2009, reż. Rob Lemkin, Thet Sambath) o kambodżańskich Polach Śmierci.

W ramach Tajskiej Nocy Grozy pokazane zostaną dwa horrory z Tajlandii: "Shutter - widmo" (2004, reż. Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom) i "Alone" (2007, reż. Banjong Pisanthanakun, Parkpoom Wongpoom).

Wśród imprez towarzyszących znajdą się spotkania z polskimi podróżnikami, którzy wędrowali po Azji, oraz Azjatyckie Targi Podróży.

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.piecsmakow.pl. Organizator imprezy to Fundacja Sztuki Arteria z Warszawy.


źródło: PAP/przewodnik.onet.pl

Komentujesz: Warszawa: festiwal filmów azjatyckich

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuWasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie