Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Warszawa czeka na nowoczesną kolej


02-11-2010


Stolica czeka na sprawdzenie nowego w Polsce typu trakcji. Jeśli wyniki będą dobre, do Warszawy w końcu będą mogły wjechać nowoczesne pociągi.

W miejscowości Tunel na trasie z Warszawy do Krakowa, gdzie znajduje się 600-metrowy tunel, trwają testy pierwszej w Polsce sztywnej sieci trakcyjnej, informuje "Życie Warszawy".

Dobry wynik testu to szansa dla Warszawy

Jeśli się powiodą, jest nadzieja, że piętrowe pociągi wjadą tunelem średnicowym na stację Warszawa-Śródmieście, a kolejarze zatrą złe wrażenie po remoncie podmiejskiej części tego tunelu z 2008 r, który został ochrzczony mianem "inwestycyjnego Bareizmu". Dlaczego? - Bo po zakończeniu prac okazało się, że w tunelu nie mieszczą się najnowsze piętrowe pociągi, tzw. push-pull, kanadyjskiego Bombardiera.


Nowy typ trakcji jest popularny na świecie

- Kolejarzom gratuluję refleksu, mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych Tor. - Mamy XXI wiek i sztywna trakcja jest technologią szeroko stosowaną na świecie. Nie rozumiem, dlaczego traci się czas na ekspertyzy i testy. Mogę się założyć, że gdyby była dobra wola u kolejarzy, to już pięć razy zdążyliby zainstalować ten system w tunelu średnicowym, ocenia Furgalski.

Sztywną sieć trakcyjną ukrytą w suficie stacji można spotkać np. na linii średnicowej pociągów S-Bahn w Monachium i Stuttgarcie oraz na linii między Nagahori i Ryokuchi w Osace.


źródło:PAP / www.polskieradio.pl

Komentujesz: Warszawa czeka na nowoczesną kolej

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie