Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

W Łodzi powstanie Centrum Kultury Żydowskiej13-12-2010Jak podają źródła, centrum będzie kosztować ok. 30 mln zł. 85 proc. Funduszy na budowę gmina planuje uzyskać z Unii Europejskiej, zaś pozostałe 15 proc. od sponsorów. Rozpoczęcie prac zaplanowano na połowę przyszłego roku. Projekt opracowały wspólnie łódzka firma Real Development i pracownia projektowa Panorama. Centrum ma być odwzorowaniem dzielnicy żydowskiej z charakterystycznymi symbolami, detalami i atmosferą.


Poza synagogą w centrum ma powstać hotel na 250 gości, parking, sklepy z koszerną żywnością i pamiątkami, a także restauracja. Mają one zwiększyć atrakcyjność Łodzi dla turystów diaspory żydowskiej i wycieczek izraelskiej młodzieży.


- Liczymy na współpracę z urzędem miasta. Mamy nadzieję, że nasz projekt zostanie wpisany jako centralny punkt Szlaku Żydów Łódzkich, obejmującego m.in. stację kolejową Radegast i zabytkowy Cmentarz Żydowski - przyznała Agnieszka Wróbel z Real Development.


Gmina liczy także na biznesmenów. W budynkach centrum ma znaleźć się zaplecze do organizowania konferencji i sympozjów naukowych. Poza turystami zagranicznymi i przedsiębiorcami kompleks ma służyć mieszkańcom.


- Na dwóch dziedzińcach będą mogły być organizowane koncerty, pokazy filmów i wydarzenia kulturalne. Przestrzeń centrum jest tak zaplanowana, aby mogło ono przyciągać łodzian chcących spędzić tu wolny czas i poznać kulturę żydowską
- powiedział Mirosław Błaszczyński z pracowni projektowej Panorama. - Chcemy, aby wpisało się ono na stałe w życie miasta.


Przed II wojną światową Żydzi stanowili trzecią część mieszkańców Łodzi. Mieściło się w niej około 250 synagog i domów modlitwy - niemal wszystkie zostały zniszczone, spalone i zrabowane przez Niemców. Do dziś zachowała się tylko zbudowana w latach 1895-1902 Synagoga Reicherów, mieszcząca się przy ulicy Rewolucji 1905 Roku.


Źródło: gazeta.pl
Foto: gazeta.pl

Komentujesz: W Łodzi powstanie Centrum Kultury Żydowskiej

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: łódź, centrum kultury żydowskiej, żydzi


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie