Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

W Beskidach widać już jesień!


24-08-2011


Pierwsze oznaki zbliżającej się jesieni - choć trwają jeszcze wakacje - daje się już zauważyć w rejonie Babiej Góry w Beskidach. Przyrodnik z Babiogórskiego Parku Narodowego Maciej Mażul poinformował w poniedziałek, że kwitnie już typowo jesienna roślinność.

„Widziałem już żółknącego jawora. Dojrzała już jarzębina. Na polanach pojawiły się charakterystyczne dla jesieni ciemnoniebieskie kwiaty goryczki trojeściowej. Przekwitł okrzyn jeleni" - powiedział Mażul.

W rejonie Babiej Góry pojawiły się granatowe kwiaty tojadu mocnego, które są bohaterami góralskiej legendy. Głosi ona, że roślina podarowała jako trzewiki swoje szare, podłużne kwiaty Matce Bożej, która chodziła boso po świecie. Maryja zrewanżowała się obdarowując tojada pięknymi, granatowymi kwiatami.

Przyrodnik zaznaczył, że w ostatnich latach daje się zauważyć zacieranie różnic między latem a jesienią, a przejście z jednej pory w drugą nie jest już takie wyraziste jak dawniej. „Ostatni wrzesień był przyjemniejszy niż tegoroczny lipiec. W ostatnich latach listopad był natomiast pogodniejszy i bardziej słoneczny niż październik” - przypomniał Maciej Mażul

W poniedziałek w masywie Babiej Góry, najwyższej góry Beskidów (1725 m n.p.m.), panowała letnia aura. W Zawoi u podnóża góry termometry wskazywały prawie 30 stopni Celsjusza.


źródło: PAP/podroze.onet.pl

Komentujesz: W Beskidach już jesień!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Tagi: beskidy, jesień


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie