Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

W Bełchatowie powstanie multimedialne muzeum "Giganty Mocy"13-11-2010


4 listopada Marszałek Województwa Łódzkiego oraz Janusz Mękarski, Wiceprezydent Bełchatowa, przedstawili koncepcję budowy multimedialnego Muzeum "Giganty Mocy". 

 

 

To ma być supernowoczesne obiekt wykorzystujący wszystkie dostępne multimedia. Wierzę, że dzięki temu Bełchatów przyciągnie do siebie mnóstwo turystów – powiedział Marszałek Fisiak.
W muzeum będzie można dowiedzieć się między innymi skąd wziął się w pobliżu Bełchatowa węgiel, jak się go wydobywa i jak później przetwarza na prąd. Obiekt powstanie w miejscu Miejskiego Centrum Kultury, którego część już jest wyburzana. Powinien być gotowy w 2012 roku. Koszt inwestycji to 19 milionów złotych. Na budowę muzeum Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczył blisko 10 mln zł dotacji z Unii Europejskiej.

 

 

Obiekt ma być duży – sporo większy od tego, który funkcjonuje obecnie i nazywany jest ARĄ. Na całej działce od ul. 19 stycznia, gdzie kiedyś znajdował się szalet miejski, w miejscu budynku ARY, który zostanie wyburzony, praktycznie aż po przedszkole będzie wybudowany obiekt łącznie ze sceną plenerową – informuje Małgorzata Stanasiuk – Mordalska, koordynator Zespołu ds. Rozwoju Gospodarczego Miasta.

 

 

Oczkiem w głowie władz miasta jest ekspozycja, która miałaby się znaleźć w nowym budynku MCK. Giganty Mocy to pomysł na przybliżenie historii zagłębia, ale także na edukację w zakresie geologii, historii naturalnej i fizyki. Głównymi odbiorcami tego muzeum mają być dzieci i młodzież, to dla nich specjalnie opracowywany jest profil ekspozycji, ale mam nadzieję, że również dorośli znajdą tam interesujące ich zagadnienia, związane z historią oraz cyklem produkcyjnym kopalni i elektrowni – mówi Marek Chrzanowski Prezydent Miasta Bełchatowa.

 

 

Inicjatywa zorganizowania stałej ekspozycji prezentującej Kopalnię i Elektrownię „Bełchatów – firmy tworzące bełchatowski kompleks górniczo-energetyczny, bardzo nas zaciekawiła - mówił Jacek Kaczorowski, Prezes Zarządu PGE KWB Bełchatów S.A. i PGE Elektrowni Bełchatów S.A. - To w znacznym stopniu nasza obecność w Bełchatowie spowodowała o dzisiejszej pozycji tego miasta. Chcemy, aby nasza praca, tradycja związana z górnictwem oraz energetyką zostały zaprezentowane w sposób nietuzinkowy, młodym mieszkańcom miasta i regionu, a także wszystkim gościom, którzy nas odwiedzają. Wierzę, że miejsce to przyczyni się do jeszcze większego upowszechnienia wiedzy o naszych spółkach i o przemyśle, który tworzymy i wpłynie na rozwój bełchatowskiej społeczności Gigantów Mocy.

 źródło: www.rotwl.pl

Komentujesz: W Bełchatowie powstaną Giganty Mocy

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: muzeum, giganty mocy, bełchatów, multimedia


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie