Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Uznanie dla Muzeum Narodowego w Krakowie

22-04-2009

 

Muzeum Narodowe w Krakowie zostało laureatem konkursu "Zabytek Zadbany AD 2009" organizowanego przez Generalnego Konserwatora Zabytków. W konkursie doceniono rewaloryzację krakowskiego Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, który jest oddziałem MNK - podało muzeum.


Kompleksowa odnowa Pałacu Biskupa Erazma Ciołka przy ul. Kanoniczej została przeprowadzona w latach 1999-2006 dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

 

Położona u stóp Wawelu okazała rezydencja biskupia pochodzi z XVI w.

 

Po śmierci biskupa Ciołka mieszkali tam biskup Piotr Tomicki, a potem kardynał Jerzy Radziwiłł. Ten ostatni znacznie rozbudował rezydencję, tworząc na najwyższej kondygnacji oficyny zachodniej galerię kolumnową z zapierającym dech widokiem na Wisłę.

 

Szwedzi zniszczyli pałac, a potem krakowskiej kapitule zabrali go Austriacy. Przez ostatnie dwa wieki był m.in. siedzibą aresztu miejskiego, policji, a nawet wiezienia dla księży, następnie urzędu probierczego i studia filmów animowanych. W końcu popadł w ruinę.

 

Przy okazji badań konserwatorskich dokonano szeregu odkryć. Odsłonięto m.in. piękne piwnice wsparte na filarach z elementami gotyckich kolumn, a w salach - polichromie, średniowieczne i renesansowe okna, piękne detale architektoniczne i fragmenty fresków, m.in. z herbem biskupa Tomickiego.

 

W odrestaurowanym pałacu od 2007 r. działają dwie stałe galerie Muzeum Narodowego w Krakowie - "Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej" i "Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII wiek", prezentujące dzieła polskiej sztuki średniowiecznej, renesansowej i barokowej.

 

W pałacu mają też siedzibę dwa działy naukowe MNK: Polskiego malarstwa i rzeźby do roku 1764 oraz Sztuki cerkiewnej. Znajduje się tam także Pracownia konserwacji malarstwa i rzeźby MNK.

 

źródło: PAP/podroze.onet.pl

 Komentujesz: Uznanie dla Muzeum Narodowego w Krakowie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie