Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Uwaga na niedźwiedzia w Beskidzie Śląskim!


26-08-2011


Na ślady niedźwiedzia natknęli się leśnicy w rejonie Malinowskiej Skały w Beskidzie Śląskim – poinformował w czwartek zastępca nadleśniczego z Wisły (Śląskie) Andrzej Kudełka. W okolicy Malinowskiej Skały przebiegają popularne szlaki turystyczne.

Od strony Beskidu Żywieckiego na szlakach wiodących na Skrzyczne i Baranią Górę leśnicy ustawili specjalne oznakowanie przestrzegające przed drapieżnikami. Turyści powinni zachować ostrożność.

„Niedźwiedź pojawił się w ubiegłym tygodniu. Odrapał z kory buk. Zwierzę przywędrowało najprawdopodobniej z okolic Romanki w Beskidzie Żywieckim. Tam ma swoją gawrę” - powiedział Kudełka

Nadleśniczy z Węgierskiej Górki, na terenie którego znajduje się Romanka, Marian Knapek powiedział, że od kilku tygodni napływają do niego sygnały o niedźwiedzicy z młodym w Beskidzie Śląskim, konkretnie w masywie Baraniej Góry od strony Skrzycznego. „Widziano je między innymi na Hali Radziechowskiej i Magurki Wiślanej. To prawdopodobnie niedźwiedzica z małym, która odeszła ze swego stałego rejonu bytowania w okolicach Romanki na czas odchowania młodego. Trzeba pamiętać, że samiec może nawet zabić małego niedźwiedzia” - powiedział.

Turysta ma niewielką szansę napotkać niedźwiedzia w Beskidach. Zwierzę stara się unikać ludzi. ”Pracuję w Lasach Państwowych od 30 lat i tylko raz, w latach 80-tych, w Lipowej spotkałem niedźwiedzia w lesie. On wyczuwa człowieka i go unika” - powiedział nadleśniczy Marian Knapek.

Jeśli dojdzie do spotkania leśnicy zalecają spokój. „Przede wszystkim nie należy wchodzić zwierzęciu w drogę, nie prowokować go. Raczej powoli się wycofywać. Szybka ucieczka nic nie da. Zwierzę może się przestraszyć i zaatakować, a niedźwiedź potrafi biec 60 km na godzinę. Na drzewo też lepiej się nie wspinać, bo niedźwiedź również to potrafi. Najlepiej kierować się w dół zbocza. Niedźwiedź ma krótsze przednie łapy i jest wówczas wolniejszy” - powiedział nadleśniczy.

Marian Knapek dodał, że na terenie Nadleśnictwa Węgierska Górka mieszkają czasem nawet trzy niedźwiedzie. Bytują w rejonie Rysianki, Hali Lipowskiej i Romanki, gdzie znajduje się gawra. Trzy tygodnie temu Knapek napotkał tam świeże tropy niedźwiedzia.

„Beskid Żywiecki jest atrakcyjny dla dzikich drapieżników. Tutaj żyją niedźwiedzie, rysie i wilki. Takiej sytuacji w Europie właściwie już nie ma, by te trzy gatunki żyły dziko obok siebie. Trzeba pamiętać, że w lasach Nadleśnictwa Węgierska Górka napotkać można także największego kuraka, jaki bytuje w polskich latach – głuszca. Beskid Żywiecki, zwłaszcza w masywie Romanki, to idealne miejsce dla tych zwierząt. Ludzie się tam nie zapuszczają zbyt głęboko. Sporo tu skał i urwisk. To idealne środowisko dla zwierząt” - powiedział Knapek.

Niedźwiedź brunatny jest największym drapieżnikiem żyjącym w polskich lasach. Waży do 800 kg. Gdy stanie na tylnych łapach może mierzyć nawet 3 metry. Żyje średnio 20-25 lat. W Polsce jest pod całkowitą ochroną.


źródło: PAP, podroze.onet.pl

Komentujesz: Uwaga na niedźwiedzia w Beskidzie Śląskim!

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: beskid śląski, niedźwiedź, szlaki turystyczne, zagrożenie, nadleśnictwo


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie