Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Umiera Bartek, najstarszy dąb w Polsce27-09-2011


Bartek, najstarszy dąb w Polsce - umiera. Odpowiedzialny jest za to kilkumilimetrowy chrząszcz, atakujący dęby w całym kraju. Jak przyznają eksperci, zaatakowane przez niego drzewa są praktycznie nie do uratowania. Dwa dni temu rozpoczęła się zbiórka pieniędzy na ratowanie drzewa. Potrzeba ponad dwóch milionów złotych.


Zbiórkę pieniędzy na budowę konstrukcji zabezpieczającej dąb przed przewróceniem organizuje fundacja Odzyskaj Środowisko. Inauguracja akcji odbyła się w sobotę w Zagnańsku, podczas imprezy urodzinowej najsłynniejszego polskiego pomnika przyrody.


Koncepcję zabezpieczenia drzewa, opracowaną przez przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Drzew, prof. Marka Siewniaka, zaprezentowano wiosną. Pomysł zakłada podwieszenie dębu na stalowym łuku, co ma zabezpieczyć drzewo przez przewróceniem się i złamaniem. Do łuku umiejscowionego nad koroną drzewa będzie można – za pomocą wsporników – podwiesić jego konary. Łuk będzie podparty zakotwiczonymi w gruncie odciągami linowymi.


Ministerstwo Środowiska obiecało przeznaczyć na inwestycję 2 mln zł. Gmina Zagnańsk sama musi sfinansować m.in. dokumentację inwestycji.


Według tradycji, Dąb Bartek ma ponad tysiąc lat. Naukowcy twierdzą jednak, że nie jest ani najstarszym, ani największym drzewem w Polsce. Według najnowszych badań jego wiek szacuje się na 645-670 lat. Rzeczywiste określenie wieku Bartka nie jest jednak możliwe z powodu spróchnienia pnia drzewa.


Więcej informacji na stronie www.ratujmybartka.pl


Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Komentujesz: Umiera Bartek, najstarszy dąb w Polsce

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: zbiórka pieniędzy, dąb bartek, zagnańsk, pomnik przyrody


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


  • Sylwiafm

    Mam nadzieje, że uda nam się uratować Bartka. Zbiórka pieniążków na pewno w tym pomoże,sama na pewno też coś dam. Zachęcam wszystkich do wsparcia tej akcji

    Sylwiafm

Zgłoś nadużycie

Skomentuj artykuł