Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Ulubiony azjatycki adres warszawiaków


21-08-2012


8. Warszawskiemu Festiwalowi Skrzyżowanie Kultur towarzyszy niezwykły plebiscyt. Jego uczestnicy mogą wskazać ulubione miejsca w Warszawie, które pozytywnie kojarzą się z Azją.

Plebiscyt ruszył w weekend i potrwa do 24 września. Jego celem jest stworzenie listy najciekawszych azjatyckich adresów warszawiaków. Wszyscy mogą je zgłaszać do 23 sierpnia na fan page’u Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowania Kultur, gdzie pojawiła się specjalna aplikacja.

Ulubione miejsce może być restauracją, której zapach serwowanych potraw przenosi do Gruzji albo sklepy, w których kupujemy nasze ulubione orientalne przyprawy. Zgłosić można też kawiarnię, w której pojawiają się wystawy zdjęć z wypraw na Wschód czy galerię, w której prezentowana jest sztuka z państw azjatyckich. Głos można oddać choćby na salon masażu tajskiego, centrum medycyny chińskiej czy akupunktury. W plebiscycie zgłosić można każdy adres, który lubimy i odwiedzamy i dzięki któremu daleki świat Orientu jest bliżej nas. Pierwszy etap plebiscytu zakończy się wyłonieniem siedmiu najpopularniejszych orientalnych miejsc w Warszawie. Ich lista zostanie ogłoszona na łamach Stołecznej Gazety Wyborczej oraz na stanowisku Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur podczas Wielokulturowego Street Party 26 sierpnia przy Krakowskim Przedmieściu.

Aby wziąć udział w plebiscycie, należy wejść na fan page WFSK (www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur) i przejść do aplikacji „Plebiscyt”, następnie trzeba podać nazwę miejsca oraz rodzaj (kawiarnia, pub, restauracja itp.) oraz podać jego adres i krótkie uzasadnienie.


Muzykę świata w tym roku na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur usłyszymy już po raz ósmy. Tym razem w stolicy pojawią się artyści z Azji oraz Bliskiego Wschodu. Festiwal otworzą koncerty Jivana Gasparyana z Armenii, wirtuoza duduku oraz Alima Qasimova z Azerbejdżanu, mistrza klasycznej muzyki Maugham. Z syberyjskiej Jakucji przyjadą Ayarkhaan, wirtuozki khomusu – jednego z najmniejszych instrumentów świata. Wystąpią również muzycy suficcy, pochodzący z Turcji Al Kindi Ensemble oraz wschodząca sława w Indiach, śpiewak i improwizator o niespotykanej skali głosu, Raza Khan. Na koniec festiwalu zagra Malijczyk Boubacar Traoré, mistrz afrykańskiego bluesa oraz młoda wokalistka Dobet Gnahoré z Wybrzeża Kości Słoniowej. Łącznie wystąpi kilkudziesięciu artystów z jedenastu krajów.

Festiwalowi po raz pierwszy towarzyszy przegląd filmów. Przygotowany przez PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL program koncentruje się na tych samych krajach i kulturach. W warszawskiej Kinotece zobaczymy historie z Indii, Mongolii, Japonii i Mali. W programie filmowym znalazły się obrazy biograficzne, ale także fabularne i dokumentalne. Jak co roku festiwalowi towarzyszą warsztaty muzyczne oraz specjalny program dla najmłodszych uczestników festiwalu. W tym roku zajęcia warsztatowe będą odbywały się w siedmiu klasach. Uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. klasyczne i ludowe style śpiewu indyjskiego, techniki gry na na dawnych instrumentach perkusyjnych Bliskiego Wschodu oraz sceniczną ekspresję prosto z Madagaskaru.

Dla najmłodszych organizatorzy również przygotowali specjalny program pełen atrakcji. Zmieniona została formuła spotkania – poza mini koncertem dla dzieci i pokazem filmowym będzie można poznać przeróżne gry i zabawy charakterystyczne dla kultur Dalekiego i Bliskiego Wschodu.


Źródło: materiały prasowe


Komentujesz: Ulubiony azjatycki adres warszawiaków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: warszawa, skrzyżowanie kultur


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie