Ulubiony azjatycki adres warszawiaków
21-08-2012
8. Warszawskiemu Festiwalowi Skrzyżowanie Kultur towarzyszy niezwykły plebiscyt. Jego uczestnicy mogą wskazać ulubione miejsca w Warszawie, które pozytywnie kojarzą się z Azją.
Plebiscyt ruszył w weekend i potrwa do 24 września. Jego celem jest stworzenie listy najciekawszych azjatyckich adresów warszawiaków. Wszyscy mogą je zgłaszać do 23 sierpnia na fan page’u Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowania Kultur, gdzie pojawiła się specjalna aplikacja.
Aby wziąć udział w plebiscycie, należy wejść na fan page WFSK (www.facebook.com/SkrzyzowanieKultur) i przejść do aplikacji „Plebiscyt”, następnie trzeba podać nazwę miejsca oraz rodzaj (kawiarnia, pub, restauracja itp.) oraz podać jego adres i krótkie uzasadnienie.
Muzykę świata w tym roku na Warszawskim Festiwalu Skrzyżowanie Kultur usłyszymy już po raz ósmy. Tym razem w stolicy pojawią się artyści z Azji oraz Bliskiego Wschodu. Festiwal otworzą koncerty Jivana Gasparyana z Armenii, wirtuoza duduku oraz Alima Qasimova z Azerbejdżanu, mistrza klasycznej muzyki Maugham. Z syberyjskiej Jakucji przyjadą Ayarkhaan, wirtuozki khomusu – jednego z najmniejszych instrumentów świata. Wystąpią również muzycy suficcy, pochodzący z Turcji Al Kindi Ensemble oraz wschodząca sława w Indiach, śpiewak i improwizator o niespotykanej skali głosu, Raza Khan. Na koniec festiwalu zagra Malijczyk Boubacar Traoré, mistrz afrykańskiego bluesa oraz młoda wokalistka Dobet Gnahoré z Wybrzeża Kości Słoniowej. Łącznie wystąpi kilkudziesięciu artystów z jedenastu krajów.
Festiwalowi po raz pierwszy towarzyszy przegląd filmów. Przygotowany przez PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL program koncentruje się na tych samych krajach i kulturach. W warszawskiej Kinotece zobaczymy historie z Indii, Mongolii, Japonii i Mali. W programie filmowym znalazły się obrazy biograficzne, ale także fabularne i dokumentalne. Jak co roku festiwalowi towarzyszą warsztaty muzyczne oraz specjalny program dla najmłodszych uczestników festiwalu. W tym roku zajęcia warsztatowe będą odbywały się w siedmiu klasach. Uczestnicy będą mieli okazję poznać m.in. klasyczne i ludowe style śpiewu indyjskiego, techniki gry na na dawnych instrumentach perkusyjnych Bliskiego Wschodu oraz sceniczną ekspresję prosto z Madagaskaru.
Dla najmłodszych organizatorzy również przygotowali specjalny program pełen atrakcji. Zmieniona została formuła spotkania – poza mini koncertem dla dzieci i pokazem filmowym będzie można poznać przeróżne gry i zabawy charakterystyczne dla kultur Dalekiego i Bliskiego Wschodu.
Źródło: materiały prasowe
Wpisz komentarz
Zamknij to okno