Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Uliczne korki w Małopolsce - przedmiot badań naukowców

08-04-2010


Ponad połowa samochodów w Małopolsce przekracza prędkość, a 20 proc. pojazdów jest przeciążonych - wynika z badań naukowców z Akademii Górniczo-Hutniczej, informuje "Dziennik Polski".

 

W Katedrze Metrologii AGH opracowano system, który pozwala mierzyć i monitorować rozmaite parametry ruchu drogowego. Prace trwały ponad dwa lata. Teraz można automatycznie kontrolować m.in. czas pojawienia się pojazdów na drodze, ich liczbę, prędkość, długość, klasę, ukształtowanie podwozia, liczbę osi, masę pojazdów.

 

Urządzenie zostało już przetestowane w woj. śląskim i małopolskim, między Brzeskiem a Tarnowem. Wyniki pokazują, że ponad połowa pojazdów przekracza dozwoloną prędkość, a 15-20 proc. jest przeciążonych.

 

Teraz naukowcy prowadzą rozmowy z firmami zajmującymi się inżynierią ruchu, które byłyby zainteresowane zakupem sprzętu. Ich zdaniem, za pośrednictwem monitoringu można wykrywać miejsca uciążliwe dla kierowców i szukać nowych rozwiązań komunikacyjnych.

 

Pomysł naukowców z AGH wystartował w konkursie "Cudze chwalicie, swego nie znacie", promującym osiągnięcia polskiej nauki, i zakwalifikował się do finałowej czterdziestki. Wyniki będą znane w maju.

 

 

źródło: PAP/podroze.onet.plKomentujesz: Uliczne korki w Małopolsce - przedmiot badań naukowców

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie