Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

ULC: lepiej na polskim niebie!30-10-2010


W pierwszych trzech kwartałach 2010 roku, polskie lotniska obsłużyły 15 mln 931 tys. pasażerów, co stanowi wzrost w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego na poziomie 7,85 proc. czyli prawie 1 mln 160 tys. pasażerów. Znacznie mniejszą, ale jednak dodatnią dynamikę, odnotowano w przypadku liczby operacji pasażerskich wykonanych z/do polskich portów lotniczych – wyniosła ona 1,58 procent.

Pomimo, że analizowany okres był wciąż słabszy w stosunku do rekordowego z 2008 roku, to jednak sam trzeci kwartał br. był najlepszym w historii polskich lotnisk. W tym czasie lotniska odprawiły 6 mln 869 tys. pasażerów, tj. o 11,93 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku i o 4,48 proc. więcej niż w roku 2008.

Z dużych portów regionalnych najlepiej radziły sobie Wrocław-Strachowice z dynamiką 21,70 proc. oraz Gdańsk-Rębiechowo z dynamiką 18,38 proc. W grupie najmniejszych lotnisk, najszybciej rozwijały się Łódź (wzrost o 36,76 proc.) oraz Rzeszów (wzrost o 23,71 proc.).

Wszystkie porty regionalne po raz kolejny zwiększyły swój udział w rynku, gromadząc w pierwszych trzech kwartałach br. w swoich halach odlotów i przylotów łącznie 9 mln 267 tys. pasażerów, tj. 58,17 procent ogółu. Dla porównania w tym samym okresie roku ubiegłego było to odpowiednio 8 mln 359 tys. i 56,59 procent.

Należy podkreślić, że niższy przyrost pasażerów na lotnisku Chopina w Warszawie wynikał głównie z wrześniowego remontu dróg startowych. Częściowe zamknięcie lotniska w ciągu trzech weekendów września spowodowało odpływ pasażerów do innych lotnisk. Największym beneficjentem był niewątpliwie port lotniczy w Łodzi, który obsłużył dodatkowo 240 operacji pasażerskich (dynamika we wrześniu – 52,17 proc.) oraz ponad 35 tys. pasażerów (dynamika we wrześniu – 135,92 proc.).

Dla porównania, według szacunków organizacji zrzeszającej światowe porty lotnicze Airports Council International, ruch pasażerski na świecie w pierwszych ośmiu miesiącach rósł w tempie 5,7 proc. Z regionów świata najsłabiej radziła sobie Ameryka Północna (wzrost o 1,2 proc.) oraz Europa (wzrost o 2,9 proc.). Najlepiej natomiast region Ameryki Łacińskiej (wzrost o 13,4 proc.) oraz tradycyjnie już region Azji i Pacyfiku łącznie z Indiami (wzrost o 12,6 proc.).


źródło: ULC

Komentujesz: ULC: lepiej na polskim niebie

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: badania, lotnisko, turystyka podniebna, pasażerowie, latanie


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie