Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Tychy: nowe ścieżki rowerowe

 

18-03-2010

 

Do końca roku w 130-tysięcznych Tychach na Śląsku, kosztem ponad 2,7 mln zł, powstaną ponad 72 kilometry nowych ścieżek rowerowych. Samorządowcy zapewniają, że będzie można nimi przejechać przez całe miasto, bez konieczności jazdy w ruchu ulicznym.

 


"Wyniki badań pokazują, że tyszanie chętnie jeżdżą na rowerach. Liczę na to, że rozbudowa infrastruktury przewidzianej dla rowerzystów jeszcze bardziej spopularyzuje ten rodzaj aktywności w mieście" - ocenił prezydent Tychów Andrzej Dziuba.


Tychy należą do miast, gdzie sieć ścieżek rowerowych jest najgęstsza w regionie - jest ich ok. 45 km. Jednak w wielu przypadkach poszczególne ścieżki nie są ze sobą połączone lub są w nienajlepszym stanie. Dzięki projektowi, współfinansowanemu z unijnych środków, ma to się zmienić. Prace ruszą w kwietniu i potrwają do grudnia.


Ambicją pomysłodawców projektu jest, by wjeżdżając do Tychów z dowolnej strony można było przejechać do innego graniczącego z gminą miasta nie zjeżdżając ze ścieżki rowerowej. Umożliwi to system złożony z istniejących oraz nowych tras, które powstaną w ramach przedsięwzięcia.


W ostatnim czasie Urząd Miasta w Tychach zawarł umowę ze Śląskim Urzędem Marszałkowskim dotyczącą dofinansowania budowy i modernizacji ścieżek ze środków unijnych. Pieniądze - ok. milion złotych - pochodzą z regionalnego programu operacyjnego woj. śląskiego. Ponad 1,7 mln zł to wkład tyskiego samorządu.


W ramach projektu przewidziana jest modernizacja nawierzchni i oznakowanie dziewięciu tras rowerowych. Z tym wiąże się m.in. przystosowanie do jazdy rowerem niektórych dróg leśnych, chodników oraz stworzenie ciągów pieszo-rowerowych.


Zwolennicy rowerów przekonują, że projekt nie tylko poprawi jakość jazdy po Tychach - nowa infrastruktura może również zachęcić innych do turystyki rowerowej oraz dojeżdżania rowerem do pracy czy szkoły.


Ubiegłoroczne pomiary wykazały, że tyszanie najczęściej jeżdżą na rowerach w weekendy oraz dni wolne od pracy. Liczba rowerzystów w tych dniach często czterokrotnie przewyższała ich liczbę w pozostałych dniach tygodnia. Stąd wiadomo, że mieszkańcy najczęściej jeżdżą na rowerach rekreacyjnie; rzadziej rower służy im jako środek transportu do pracy, szkoły czy na zakupy.

 

źródło: PAP/rowery.onet.pl


Komentujesz: Tychy: nowe ścieżki rowerowe

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie