Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Turysta pod ochroną


 07-10-2009

 

Biura podróży będą musiały posiadać zabezpieczenia finansowe w pełni pokrywające koszty powrotu turystów zza granicy. Roszczenia turystów wypoczywających w kraju zabezpieczą rachunki powiernicze, jak donosi Gazeta Prawna.

 

W nowa ustawa wprowadza szereg zmian. Jena z nich odnosi się do procesu zawierania i wykonywania umów o imprezy turystyczne. Z projektu zniknęły więc przepisy dotyczące zawierania umów przez internet. W ustawie nie znajdzie się także obowiązek podwyższenia sumy zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności biura podróży.


Główna i najważniejsza zmiana odnosi się do obowiązku pokrycia w pełnej wysokości kosztów powrotu klienta do kraju, w wypadku gdy organizator turystyki lub pośrednik turystyczny wbrew obowiązkowi nie zapewnia tego powrotu.

 

Zmiany zaszły także w regulacjach prawnych dotyczących składania reklamacji. Niezadowoleni turyści będą mogli złożyć reklamację w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia zakończenia imprezy. Dotychczas termin ten nie był określony. Niektóre biura podróży korzystały z tej właśnie luki prawnej ograniczając czas na złożenie reklamacji do 48 godzin od powrotu do kraju.


Dyskusja na temat wprowadzenia w życie nowych przepisów zwiększających bezpieczeństwo turystów rozgorzała po lipcowej upadłości toruńskiego Biura Podróży Kopernik. Firma przestała funkcjonować z dnia na dzień, bez wcześniejszej informacji o złych wynikach fonansowych, nie tylko pozostawiając wielu klientów z opłaconą wycieczką i bez możliwości wyjazdu, ale też bez troski o klientów, którzy utknęli na zagranicznych wakacjach bez opłaconych noclegów i możliwości powrotu do kraju.

 

źródło: PAP/prawo.gazetaprawna.pl


Komentujesz: Turysta pod ochroną

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie