Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Turniej rycerski na zamku Krzyżtopór
27-05-2011


28 i 29 maja w ruinach zamku Krzyżtopór w Ujeździe (Świętokrzyskie) odbędzie się XV Międzynarodowy Turniej Rycerski o Szablę Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego. W trakcie imprezy na zgromadzonych gości będą czekały liczne inscenizacje historyczne, w tym m.in.: pokazy musztry paradnej i bojowej wojsk zaciężnych, falkonetów z XVII w., szermierki, taktyki walki piechoty muszkieterskiej oraz pikinierów.


Zrekonstruowana zostanie bitwa pod Zborowem z 1649 roku, w której zginął Krzysztof Baldwin Ossoliński – jedyny syn fundatora zamku, Krzysztofa Ossolińskiego, i bohater turnieju.


W programie imprezy znalazły się także wybory najpiękniejszego wierzchowca, turnieje łucznicze i kusznicze, wielki pokaz mody dworskiej i rycerskiej, wybory najzacniejszego kawalera pałacu, turniej bardów, zmagania giermków, pałacowy kurs tańca, gonitwa kawalerii oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Mój Krzyżtopór”.


Organizatorem turnieju jest Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej oraz Kadeska Art i ABMprojekt. Impreza jest współfinansowana ze środków unijnych.


Zamek Krzyżtopór w Ujeździe wybudował w XVII wieku Krzysztof Ossoliński. Budowla, obecnie w ruinie, była ciekawostką architektoniczną: miała tyle okien, ile dni w roku, pokoi - ile tygodni, sal - ile miesięcy, wież - ile kwartałów.


Źródło: PAP/przewodnik.onet.pl


Komentujesz: Turniej rycerski na zamku Krzyżtopór

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: góry świętokrzyskie, turnieje rycerskie, zamek krzyżtopór, ujazd


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie