Szukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj

» Wyszukiwanie zaawansowaneSzukaj


Szukaj

Szukaj

Nie masz pomysłu na wczasy?


« Powrót do aktualności (2126)

Trwa renowacja toruńskich zabytków


21-11-2012


W Toruniu trwa największy w historii miasta projekt odnowy zabytków z unijnym dofinansowaniem. Zakończyła się renowacja kościoła św. Ducha, trwają prace w kościołach św. Janów, św. Jakuba i Wniebowzięcia NMP oraz w kamienicy przy Żeglarskiej.


Dwa tygodnie temu została odsłonięta odnowiona elewacja kościoła o.o. jezuitów p.w. św. Ducha. Planowane na 2012 r. prace w zakresie konserwacji elewacji wschodniej z wieżą z elementami kamiennymi oraz stolarki okiennej zostały ukończone. Tym samym zakończył się trzyletni program konserwacji i restauracji toruńskiego kościoła akademickiego.


- Ogromny i kompleksowy zakres prac, rozpoczęty z końcem 2009 r., obejmował całość tynkowanych elewacji kościoła z kamiennym cokołem, bogatymi portalami, wrotami, oknami oraz wnętrze kościoła z elementami wyposażenia. Szczególnie ciekawe okazały się odkrycia polichromii na ścianie wschodniej i na filarze z amboną oraz prace przy intarsjowanych drzwiach o wyjątkowej w skali miasta wartości. Wartość wykonanych prac to prawie 5,5 mln zł – powiedziała Mirosława Romaniszyn, miejski konserwator zabytków w Toruniu.


To nie jedyny zabytek, który w ostatnim czasie przeszedł kompleksową renowację. Toruńskie kościoły, kamienice i zabytkowe obiekty muzealne odzyskują blask dzięki unijnemu projektowi „Toruńska Starówka – ochrona i konserwacja dziedzictwa kulturowego UNESCO”.

Bierze w nim udział siedmiu partnerów: gmina miasta Toruń jako lider, Muzeum Okręgowe, Diecezja Toruńska i cztery toruńskie parafie mające pieczę nad zabytkowymi kościołami. Wartość całego projektu to ponad 38 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wynosi ponad 18 mln zł, reszta to wkład własny miasta i partnerów projektu.


Jeszcze w tym roku zakończy się remont dachów kościoła p.w. św. Jakuba Apostoła i prace w Kamienicy Mieszczańskiej przy ul. Żeglarskiej 7, adaptowanej na siedzibę Muzeum Diecezjalnego. Natomiast w 2013 r. kontynuowane i zakończone będą prace konserwatorskie i restauratorskie przy wystroju korpusu nawowego i wnętrza kaplic kościoła katedralnego śś. Janów, jak również prace konserwatorskie przy elewacji zachodniej korpusu nawowego kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.


Źródło: dziennikturystyczny.pl


Komentujesz: Trwa renowacja toruńskich zabytków

Wpisz komentarz

Zamknij to okno
Tylko zalogowani użytkownicy mogą wystawiać komentarze

Fotogaleria: Galeria artykułuTagi: zabytki, toruń


Wasza ocena:


Wyślij link do znajomego!

Zamknij to okno
Prześlij poniższy link do znajomego najwygodniejszą dla Ciebie formą :


Wasze komentarze

Skomentuj artykuł


    Jeszcze nie ma jeszcze żadnych komentarzy

Zgłoś nadużycie